Adventure Lights w pigułce...
Blog /

Adventure Lights w pigułce...

28 sierpnia 2014Zespół Ha3o

ADVENTURE LIGHTS była pierwszą firmą, której udało się zaprojektować ergonomiczne, niezawodne, a jednocześnie wielofunkcyjne światło diodowe LED, już w 1994 roku. Ta kanadyjska firma od lat zaopatruje siły zbrojne wielu krajów w indywidualne znaczniki, a także oznaczenia lądowisk, stref zrzutu i świateł ratowniczych. 

Osobiste znaczniki świetlne VIP™ i VIPIR™. VIP i VIPIR to aktywne znaczniki indywidualne służące do identyfikacji, komunikacji, oznaczenia i sygnalizacji. Jest to światło o bardzo szerokim spektrum zastosowania dzięki swojej konstrukcji zakładającej wielość kolorów i trybów świecenia. Zarówno obudowa jak i soczewka VIP`a zrobiona jest z niezwykle wytrzymałego tworzywa polimerowego i poliwęglanu. Produkt ten nadal nie ma sobie równych dzięki swojej wytrzymałości i niezawodności, a także bardzo szerokiemu zastosowaniu. Te światła były testowane na pustyni, na Arktyce, w stratosferze oraz dziesiątki metrów pod powierzchnią morza i udowodniły, że są w stanie wytrzymać ekstremalne warunki środowiskowe i nie zawiodą nawet w najbardziej nieprzewidywalnych warunkach. Co zostało też przez kilkanaście lat udowodnione podczas szeregu misji. Budowa światła VIP daje mocne skupione światło, ale przy tym kąt widzenia światła to 180º. Poszczególne modele mają od 5 do 9 diód, dostępne w różnej konfiguracji barw i trybów świecenia. Dostępne są też konfiguracje autorskie osobistych znaczników VIPIR. Każdy ma minimum 6 pozycji, a więc co najmniej 6 trybów pracy światła. Może być wyposażony w system IFF (swój-obcy) oraz w kanał do samodzielnego programowania sygnału. Osobisty znacznik świetlny VIP wzbogacony w kompletacji o światło w paśmie podczerwieni IR, występuje pod nazwą VIPIR. Model tego światła dostępny jest tylko dla służb mundurowych.

Znacznik świetlny Guardian™ i Guardian™ Mockingbird najlżejsze, najjaśniejsze i najwytrzymalsze światło w swojej klasie. Jest ono, w przeciwieństwie do swoich konkurentów, widoczne z każdej strony, 360° oraz niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzone i niezawodne światło od 1998 roku w najtrudniejszych misjach na całym świecie. Standardowa wersja tego modelu, posiada dwa tryby świecenia,w pasmie światła widzialnego lub IR: światło błyskowe, czas świecenia do 300 godzin oraz światło stałe, czas świecenia do 100 godzin. Wybór trybu światła uzyskujemy przez zmianę polaryzacji baterii (Reverse Polarity Program SwitchingTM). Wersja Mockingbird posiada możliwość wielokrotnego programowania emitowanego sygnału.

Znacznik świetlny Trident jest to połączenie światła Guardian, z jego prostotą i bardzo niewielkim rozmiarem, ale wzbogacone o możliwość zmiany trybów świecenia przy użyciu przełącznika. Jest to światło dwukolorowe: kolor (najczęściej biały) i IR (po zmianie polaryzacji baterii). Dostępny jest też model z możliwością programowania nadawanego sygnału.

Zapraszamy do lektury wpisu o światłach do oznaczania lądowisk.