Bielizna termiczna czy bielizna termoaktywna?
Blog /

Bielizna termiczna czy bielizna termoaktywna?

2 marca 2018Sprzęt Specjalny

co na zimę? Co na lato? (to nie dziś) Co na spacer? Co na narty? Co na ryby? Wybór należy do...
Niegdyś bielizna to były po prostu białe ubrania zakładane na gołe cialo.
Nazwa pozostała... nadal jest to pierwsza warstwa odzieży przy ciele, ale wymagania stawiane tej części garderoby są już dość wygórowane. I gdy chcemy czegoś więcej - to często mówimy o bieliźnie termicznej lub termoaktywnej. Chociaż zdarza się zamiennie używać tych dwóch nazw, to każda z nich oznacza inny rodzaj bielizny.

     Bielizna termiczna 

to bielizna, która ma grzać, izolować od zimna, nie dać nam zmarznąć, czyli zasadniczo ma być grubsza / cieplejsza od zwykłej bielizny. W „spoczynku” naprawdę skutecznie chroni przed chłodem, ale już podczas aktywności, kiedy zwiększa się wydzielanie potu, bielizna ta wchłania wilgoć, słabo schnie i pozostaje wilgotna, a wtedy szybko można odczuć niemiłe doznanie „mokrych pleców”, co zimą jest nie tylko kwestią sporego dyskomfortu. Wilgotna skóra wyziębia się 20 razy szybciej niż sucha skóra, więc bielizna termiczna nie spełni swojego zadania podczas intensywwnego wysiłku, a zwłaszcza w chwilę później – podczas odpoczynku.

     Bielizna termoaktywna

Do każdej aktywności, nie tylko zimowej poleca się bieliznę termoaktywną, czyli taką, która skutecznie odprowadza pot z powierzchni skóry, która pozostając sucha nie tylko nie wyziębia się, ale i utrzymuje warstwę ciepłego powietrza wyprodukowanego przez organizm. Zatem bielizna termoaktywna sama z siebie nie grzeje, a jedynie utrzymuje ciepło wytwarzane przez ludzki organizm, odprowadza wilgoć i izoluje przed przedostaniem się z zewnątrz chłodnego powietrza.
Odzież termiczna to ubrania raczej grubsze, często gęsto tkane, zazwyczaj wyprodukowane z naturalnej wełny lub bawełny, dobrze izolujące przed utratą ciepła, ale też utrzymujące „w sobie” spory poziom wilgoci przez dłuższy czas.
Bielizna termoaktywna nie musi być wcale gruba, zazwyczaj wyprodukowana z dzianin syntetycznych (poliamidów, polipropylenów), z wełny merynosów, czasem z dodatkami jonów srebra.
- Poliamid - włókna grubsze, dobrze chronią przed wychłodzeniem, szybko odprowadzaja wilgoć
- Polipropylen – włókno o parametrach grzejących lepszych od wełny, dużo lżejsze od swojej „naturalnej” znajomej, w dodatku hamuje rozwój grzybów i bakterii
- Jony srebra – srebna nitka często wplatana w tkaninę - nie łapie brzydkich zapachów potu
- Wełna merino - trzyma pot dala od ciała, dobrze izoluje przed wychłodzeniem, “grzeje”, nawet wtedy gdy jest wilgotna, ma właściwości antybakteryjne, nie nasiąka nieprzyjemnym zapachem
Uwaga :) w bieliźnie termoaktywnej znajdują też zastosowanie włókna z pędów bambusa, które działają chłodząco. Stanowczo nie polecamy tego typu bielizny na zimowe warunki....

Podsumowując: głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest odprowadzenie wilgoci, a nie – jak niektórzy uważają – izolacja termiczna.
Szybkość odprowadzania potu od skóry może wynosić jedynie kilka sekund, co w praktyce oznacza, że nosząc taką bieliznę skóra w ogóle nie pozostaje wilgotna,więc nie traci ciepła w procesie odparowywania.

W grupie bielizny termoaktywnej znajdziemy t-shirty z krótkim lub bluzy z długim rękawem, kalesony, bokserki – grubsze lub cieńsze na każdą porę roku.
W tej grupie spotkamy nawet bieliznę wykonaną z siateczki, i może ku zdziwieniu niektórych  jest to w pełni profesjonalna bielizna.... Buduje warstwę termoizolacyjną, zatrzymując w oczkach tkaniny ciepło wytworzone przez ciało, odprowadzając jednocześnie jego nadmiar, co jest warunkiem utrzymania komfortowej temperatury, niezależnie od rodzaju aktywności i warunków zewnętrznych. Dlatego jest to bielizna „siateczkowa” odpowiednia jest zarówno na zimę, jak i na cieplejsze pory roku. Odprowadzając pot z powierzchni ciała w niskich temperaturach chroni przed wyziębieniem, zaś w wyższych temperaturach pełni rolę chłodzącą, nie dopuszczając do przegrzania organizmu.

Trzeba też pamiętrać, że aby bielizna termoaktywna dobrze spełniała swoje zadanie musi dobrze przylegać do ciała. Wtedy skutecznie zbiera pot ze skóry i transportuje go dalej, utrzymując komfort termiczny ciała.

A na koniec reklama :)
W ofercie naszej posiadamy cały zestaw bielizny termoaktywnej, znanej marki TAIGA.
Przetestowana, dobrze oceniona,
POLECAMY