Jak przekuć porażkę na sukces, czyli teflon, a narodziny membrany GORE-TEX®.
Tagi: Taiga
Blog /

Jak przekuć porażkę na sukces, czyli teflon, a narodziny membrany GORE-TEX®.

14 marca 2018Sprzęt Specjalny

Dla współczesnego miłośnika outdooru hasło GORE-TEX® to proste skojarzenie niezastąpionych: komfortowych, lekkich, nieprzemakalnych i nieprzewiewnych ubrań. Gore to niezawodność i profesjonalizm.
Ale wyobraźmy sobie, że istniał taki czas BEZ Gore. Do 1969 roku ochroną przed deszczem były kalosze i gumowe kurtki przeciwdeszczowe. Przed zimnem - wełniane swetry, futra i kożuchy. Był też czas ortalionów...
A znana membrana narodziała się z frustracji.
Konkrety?
W 1969 roku Bob Gore, syn Billa Gore, właściciela W.L. Gore & Associates w Delaware prowadził prace nad wykorzystaniem polimeru PTFE (politetrafluoroetylen) do izolacji kabli. Gore wspominał, że ten fantastyczny materiał miał wiele zalet, ale bardzo ciężko było je wykorzystać, nie topił się, ale też nie był wystarczająco plastyczny do formowania.
Kolejne etapy prac doprowadziły Boba do frustracji. Było gorzej niż się spodziewał. Ponoawiane próby powolnego rozciągnięcia rozgrzanego „drążka” teflonowego, były porażką, pręt się po prostu rozrywał. Jedno z kolejnych podejść było bardziej nerwowe, może nawet nieco mniej przemyślane: Bob chwycił gwałtownie rozgrzany pręt, szarpnął i naciągnał materiał jednym silnym ruchem, przygotowany na to, że złamie się natychmiast. A pręt wydłużył i rozciagnął się jak guma (podobno o 1000%). Elastyczny, rozciągnięty materiał zawierał miliony mikroporów.
To ten moment kiedy narodziła się membrana.....
Fakt, może ów legendarny drążek wydaje się nieco odległym skojarzeniem z profesjonalną odzieżą. Ale ten porowaty materiał to kluczowy komponent niezbędny do produkcji znanej membrany.
Rozciągliwy teflon (ePTFE – expaneded politetrafluoroetylen) stał się spełnieniem marzeń ówczesnych turystów lejących poty podczas wędrówek w deszczu w gumowych kurtkach przeciwdeszczowych i grubych wełnianych swetrach. I rewolucją na rynku odzieży turystycznej oraz oczywiście kluczem do sukcesu firmy z Delaware, która w 1976 r wprowadziła na rynek amerykański markę GORE-TEX® , a następnie rozpropagowała go wśród ówczesnych wędrowców, wspinaczy i zdobywców szczytów.
Czym zatem jest GORE-TEX® ? To powłoka czy impregnacja? Tkanina zewnętrzna czy tekstylna podszewka?
GORE-TEX® to nieprzemakalna, oddychająca membrana – cienka warstwa rozciągnietego teflonu (ePTFE – expaneded Politetrafluoroetylen) - oto trzon.
Każdy centymetr kwadratowy zawiera ponam 20 milionów mikroskopijnych otworów, 20 tys razy mniejszych niż kropla wody, i 700 razy większych od cząsteczki pary wodnej.
Membrana nie przepuszcza wody, natomiast pozwala na odprowadzenie potu. Jest oddychalna. Oddychalność materiałów to zdolnoiść do odprowadzania pary wodnej (potu), a nie zdolność do przenikania powietrza.
Membrana ta jest również nieprzewiewna? Współczynnik przenikalności wiatru jest niższy niż 1f3/min
GORE-TEX® to laminat
Stworzony przez umieszczenie membrany pomiędzy tkaniną zewnętrzną a podszewką,,która chroni mebranę przed uszkodzeniem
GORE-TEX® To technologia produkcji z zastosowaniem unikalnych rozwiązań dedykowanych określonym warunkom zewnętrznym, rodzajom aktywności i indywidualnych potrzeb
O rodzajach laminatów i ich wykorzystaniu w praktyce już niedługo, czyli cdn....


Tagi: Taiga