Jak walczyć z przegrzaniem? Najlepiej do niego nie dopuścić.
Tagi: INUTEQ
Blog /

Jak walczyć z przegrzaniem? Najlepiej do niego nie dopuścić.

20 czerwca 2018Sprzęt Specjalny

Od dwóch miesięcy za oknami w charakterze wiosny mamy faktycznie lato. Słońce, susza i temperatury, jakich spodziewalibyśmy się w śródziemnomorskich kurortach.
Funkcjonowanie w takich warunkach, intensywna praca czy wysiłek fizyczny może skutkować negatywnymi skutkami spowodowanymi przegrzaniem, począwszy od zmęczenia, spadku wydajności, czy zawrotów głowy po zaburzenia koncetracji, czy nawet utratę przytomności.
Zazwyczaj przed przegrzaniem organizmu chroni nas w miarę sprawnie działajcy ukłd termoregulacji. Mechanizmy obronne to m.in zwiększenie przepływu krwi przez skórę i obfite wydzielanie potu na powierzchni skóry.
Jak widać w procesie termoregulacji, czyli utrzymaniu temperatury wewnętrznej na stałym poziomie to skóra pełni bardzo ważną funkcję.
Można powiedzieć, że właśnie skóra to największy narząd człowieka: powierzchnia skóry dorosłego człowieka wynosi przeciętnie 1,5-2 m2 , przy czym na 1 cm2 skóry przypada ok. 2 receptory ciepła. Receptory te odgrywają ważna rolę w regulacji utrzymania stałej temperatury wnętrza ciała, potrzebnej do przebiegu prawidłowych funkcji tkanek, narządów i przemiany materii. Są to tkzw. ciałka Rufiniego reagujące w zakresie 35°C ± 43°C .
Przekazują one do ośrodka termoregulacji w przysadce mózgowej informacje o zmianach temperatury zewnętrznej, która z kolei aktywizuje proces oddawania ciepła.
Skóra odprowadza nadmiar ciepła, dzięki funkcji parowania potu, wspomaga też chłodzenie organizmu przez przewodzenie, czyli styczność z chłodniejszym środowiskiem, w ten sposób wydala przez skórę ok. 3% ciepła, a dzięki przepływającej w naczyniach krwionośnych skóry krwi, może być ona „schłodzona” w miejscach blisko powierzchni skóry i rozprowadzona do nagrzanych partii ciała.|
W momencie, kiedy procesy termoregulacyjne nie są w stanie nadążyć z chłodzeniem organizmu następuje przegrzanie. Do takiej sytuacji może dojść, w warunkach znacznie podwyższonej temperatury, a zwłaszcza w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Do grupy osób najbardziej narażonych na wystąpienie wyczerpania cieplnego należą m.in żołnierze i sportowcy.
Wzrost temperatury wewnętrznej o 2°C zakłóca podstawowe procesy metaboliczne i upośledza funkcjonowanie poszczególnych komórek i narządów. Wzrost temperatury ciała powyżej lub poniżej 3°C powoduje upośledzenie funkcji fizycznych i psychicznych, a dalsze odchylenie od normy może być przyczyną poważnych zaburzeń zdrowotnych. Najbardziej wrażliwym na wysoką temperaturę organem jest mózg.
„Najlepszym sposobem walki z przegrzaniem jest niedopuszczanie do niego”.
Oprócz spożywania dużej ilości płynów, lekkiej diety,odpowiednio przewiewnego ubrania, można wykorzystać różne triki schłodzenia skóry, dzięki któremu procez termoregulacji będzie przebiegał bez zakłóceń.
Można zastosować chłodny okład na głowę, kark, nadgarstki, lub nawet cały obszar tułowia.
Brzmi dziwnie i nie wydaje się, aby człowiek tak wyposażony w wilgotne ręczniczki czuł się komfortowo.
Można skorzystać z odzieży chłodzącej, której działanie oparte jest na mechanizmach, które wykorzystuje skóra, czyli na chłodzeniu w momencie parowania, która znakomicie sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zapewnienia nawet kilkugodzinnego chłodzenia organizmu.
Na rynku dostępne sąna przykład czapki chłodzące – chronią głowęp rzed słońcem i przegrzaniem, opaski chłodzące na nadgarstki i na kark, kamizelki czy nawet koszulki. Wykonane z materiałów, które po zwilżeniu stopniowo oddają wilgoć (nawet przez 8 godzin) – i w momencie parowania chłodzą skórę; w miejscach newralgicznych takich jak nadgarstki i kark, oddziaływują też na krew, która rozprowadzana po całym ciele ma wpływ na obniżenie temperatury wewnętrznej.
Na koniec wymieńmy kilka korzyści ze stosowania odzieży chłodzącej
• Niższa temperatura skóry
• Wolniejszy rytm serca
• Komfort temperaturowy
• Lepsza koncentracja
• Szybsza regeneracja
• Zwiększona energia
Są to niezaprzeczalne zalety, które nie tylko zwiększają komfort życia i pracy w upałach, ale też chronią przed skutkami przegrzania organizmu.


Tagi: INUTEQ