Kilka słów o podczerwieni ...
Blog /

Kilka słów o podczerwieni ...

14 sierpnia 2014Zespół Ha3o

Kilka słów o podczerwieni od Thoma Boyera, właściciela firmy Infrared Tools, której mamy przyjemność być dystrybutorem na rynek polski:-) Firma dostarcza znaczniki indywidualne i na pojazdy. Jedyne znaczniki spełniające normy NATO.


„Widzenie w podczerwieni to nasze drugie imię. Cóż, technicznie, to nasza pierwsza nazwa. Kiedy mówię, że drugie imię, to znaczy, że wiemy o niej dużo. Jeśli wydaję się to Wam dziwne, zapytajcie 10 osób, czym jest podczerwień, a prawdopodobnie będzie 11 różnych definicji;-) W wojsku, jest to szczególnie kłopotliwe, więc mam nadzieję, że objaśnię Wam kilka rzeczy. 

Wiele słów ma wspólną definicję. Nie ma z tym problemu, o ile jest jasne, z której korzystamy. Niestety, często tak nie jest. Lata temu, wojsko udostępniło żołnierzom noktowizję. Zakres widzenia w podczerwieni, który zawiera energię o długości fali od 0,7 do 14 mikronów, składa się z:

bliskiej podczerwieni (near IR): od 0,7 do 3 mikronów 

średniej podczerwieni (mid IR): od 3 do 5 mikronów

dalekiej podczerwieni (far IR): od 8 do 14 mikronów

Bliska podczerwień zachowuje się bardziej jak widzialne światło (visible light) czerwone z wyjątkiem, że nie można jej zobaczyć. Istnieją diody LED i lasery emitujące bliską podczerwień. Bliska podczerwień jest szeroko stosowane w komunikacji światłowodowej. Średnia i daleka podczerwień są do siebie podobne, ale różnią się od bliskiej podczerwieni i światła widzialnego. Ciepło jakie czujesz, gdy stoisz obok pieca na drewno lub grzejnika zawierają średnią i daleką podczerwień. Wszystkie obiekty na świecie stale wydzielają i odbierają średnią i daleką podczerwień. Jeśli jestem blisko ściany, będę emitował energię w postaci średniej i dalekiej podczerwieni w stosunku do ściany, a ściana będzie robić to samo w stosunku do mnie. Jednak jeśli ja jestem cieplejszy niż ściana, to ilość jaką przekazuje do ściany będzie większa niż ściana będzie przekazywać mi. Dlatego ściana będzie mnie chłodziła. 

Wracając do naszej pierwotnej historii. W mowie potocznej żołnierze odnosząc się do podczerwieni mają zwykle na myśli bliską podczerwień, ale z technicznego punktu widzenia, podczerwień oznacza bliską, średnią i daleką podczerwień."

Produkty firmy Infrared Tools będą pokazywane w czasie MSPO na stoisku nr B-22. Zapraszamy!