LifeSaver - trochę o technologii ultrafitracji
Blog /

LifeSaver - trochę o technologii ultrafitracji

11 lipca 2018Sprzęt Specjalny

LifeSaver to filtr uzdatniający wodę do picia przeznaczony pierwotnie dla wojska i pomocy humanitarnej - pozwalający na udostępnienie wody pitnej w rejonach klęsk żywiołowych oraz na wyeliminowanie chorób będących następstwem spożycia zanieczyszczonej wody.
TECHNOLOGIA LIFESAVER
Koncepcja oczyszczania jest prosta, opiera się na mechanicznym oddzieleniu i elimnacji cząstek zawieszonych w wodzie. Filtrowanie odbywa sie bez dodawania żadnych związków chemicznych, nie wymaga też energii elektrycznej czy energii słonecznej. Koncepcja Lifesaver opiera się na wiedzy, że drobnoustruje chorobotwórcze mają rozmiar ok. 20nm. Lifesaver, z porami membrany o rozmiarze 15nm, eliminuje wszelkiego rodzaju mikroorganizmy chorobotwórcze, łącznie z wirusami, (obecnie jedyny taki filtr na świecie w grupie przenośnych filtrów). Dodatkowo, drugi filtr z węgla aktywnego usuwa z wody także nieprzyjermy zapach i smak (chloru i siarki).
Rozwiązania Lifesaver są oparte na ultrafiltracji: membrana z mikroporami wielkości 15nm, zatrzymuje wszelkie cząstki o niezwykle małych rozmiarach, a siłą napędową procesu oczyszczania wody jest wysokie ciśnienie hydrauliczne, z którym woda jest „przepychana” przez membranę.
Butelkę – filtr napełnia się nabierając wodę bezpośrednio ze zbiornika. Następnie przy użyciu wbudowanej pompki woda zostaje przepchnięta przez otwory filtra, który zatrzymuje wszelkie mikrocząstki o wymiarach większych od 15nm (także bakterie i wiruy). Oczyszczona woda,zdatna do picia zostaje wypchnięta przez ustnik butelki.
Wmontowany wskaźnik pokazuje, kiedy kończy się czas działania filtra – wówcza zablokowane zostają pory membrany przez zanieczyszczenia, w efekcie czego membrana przestaje przepuszczać wodę.
Technologia została przetestowana przez laboratoria BCS (NSF/ANSI P231).
Rodzina fitrów Lifesaver obejmuje zarówno małe przenośne fitry w formie butelki, jak i fitry w formie baniaków (LifeSaver cube) , kanistrów (LifeSaver jerrycan) a także cysterny LifeSaver C2 – przeznaczonej dlawiększych społeczności, w razie katastrofy ekologicznej lub klęski żywiołowej (C2 Lifesaver może wyprodukować 200 tys litrów czystej wody, która zapewnia dla grupy 100 osób zasoby czystej wody przez 27 lat).
ELEMENTY FILTRÓW LIFESAVER
□ Wymienny wkład filtrujący
Butelka Lifesaver jest wyposażona w wymienny wkład filtrujący 4000UF lub 6000UF. Filtr 4000UF. (UF- ultrafiltracja)
Żywotność filtra 6000UF określa się na 6tys. litrów przefiltrowanej wody, a filtra 4000UF to 4 tys. litrów. Filtr eliminuje bakterie, wirusy, cysty pierwotniaków, pasożyty, grzyby i inne patogeny spotykane w wodzie.
□ Ustnik odporny na przygryzienie
Butelka Lifesaver jest wyposażona w wymienny ustnik odporny na przegryzienie. Po długotrwałym użytkowaniu tworzywo zaczyna się zużywać, dlatego butelkę zaprojektowano tak,,aby można było w sposób bezproblemowy wymienić ustnik.
□ Filtr z węgla aktywnego
Butelka Lifesaver jest wyposażona w filtr z węgla aktywnego. Wyprodukowany z wysokiej jakości bloku węgla aktywnego, które redukuje szerokie spektrum substancji chemicznych łącznie z pestycydami, zaburzającymi działanie układu hormonalnego, pozostałości produktów leczniczych, metali ciężkich, związków miedzi i ołowiu. Eliminue też nieprzyjemny smak i smakz zanieczyszczeń takich jak chlor czy siarka. Filtr jest zaprojektowany na filtrowanie 250 litrów wody i może być magazynowany do 3 lat od daty produkcji.
Przedłużoną żywotność filtra uzyskano dzięki zastosowaniu bariery aluminiowej, która przepuszcza parę wodna 80 razy wolniej niż standardowe opakowania polietylenowe. Aluminium skutecznie chroni przed przedostaniem się wilgoci do wnętrza filtra,co praktycznie wyklucza możliwość korozji.
□ Dysk filtrowania wstępnego/ gąbka sedymentacyjna
Filtr wstępny oczyszcza wodę z mechanicznych cząstek takich jak żwir, piasek, błoto, gałęzie zabezpieczając przed uszkodzeniem właściwy wkład filtrujacy. Gąbka filtra wstępnego może służyć jako narzędzie do nabierania wody namaczjąc ja w płytkiej kałuży lub pęknięcia w skale
MECHANIZMY DZIAŁANIA
□ Technologia FAILSAFE
Technologia ta stanowi zabezpieczenie przed spożciem zanieczyszczonej wody po zakończeniu żywotności filtra.
Pierwszą oznaką konieczności wymiany wkładu jest zwiększenie częstotliwości pracy tłoka do wpompowania wody do butelki. Jeśli filtr nie zostanie wymieniony – zostaje zablokowana możliwość napełnienia butelki
□ Filtrowanie na bieżąco
Filtr Lifesaver jest zaprojektowany tak, aby filtrować wodę na bieżąco, gwarantując szybki dostęp do pitnej wody w każdej sytuacji. Wystarczy nabrać wody do butelki, a przed spożyciem i kilkurotnie poruszyć tłokiem- , po otwraciu ustnika wypłynie czysta woda.
□ Zabezpieczenie przed przeciekaniem i przelaniem nadmiaru wody
Wpompowanie zbyt dużej ilości wody butelki powoduje początkowo wybrzuszenie wieczka. Jeśli woda nadal jest pompowana, zabezpieczenie ustnika otwiera się i nadmiar wody wylewa się. Filtr działa w każdym położeniu butelki, dlatego otrzymanie przefiltrowanej wody jest możliwe w każdej osi i pod każdym kątem, można z niej pić,napełnić kubki, czy pojemniki na wodę
□ Zbędne związki chemiczne do uzdatniania wody
W filtrze nie stosuje się żadnych związków chemicznych uzdatniających wodę do picia . Oczyszczanie wody jest mechaniczne i polega na skutecznym filtrowaniu mikrocząstek.