LifeSaver wyłącznym partnerem projektu badawczego Narodowego Instytutu Grafenu
Tagi: filtr
Blog /

LifeSaver wyłącznym partnerem projektu badawczego Narodowego Instytutu Grafenu

20 lutego 2019SpSp

LifeSaver weźmie udział w 18 miesięcznym projekcie badawczym dotyczącym praktycznego zastosowania grafenu w zakresie technologii uzdatniania wody do picia. Celem projektu jest stworzenie i zastosowanie nanosita, umożliwiającego wydajne filtrowanie wody i eliminację zanieczyszczeń w większym zakresie niż dotychczasowy wysokowydajny proces ultrafiltracji.  
Grafen nazywany jest materiałem dwuwymiarowym. 
Jest to płaska przezroczysta ultracienka warstwa o grubości jednego atomu, złożona z atomów węgla, ułożonych jeden obok drugiego, niczym plaster miodu, dzięki czemu grafen jest niezwykle lekki i wytrzymały, elastyczny. Struktura grafenu umożliwia oddzielanie cząsteczek w nanoskali. Jego unikalne właściwości stwarzają potencjalne możliwości budowy cienkich i wytrzymałych membran umożliwiających filtrowanie wody na poziomie nanometrowym z nieosiągalną dotąd wydajnością. Cienka wytrzymała membrana zapewniałaby szybszy przepływ wody i większą wydajność procesu filtrowania. Zastosowanie grafenu pozwoliłoby rozwinąć koncepcję oczyszczania polegająca na przepuszczaniu cząsteczek wody, a zatrzymywaniu większych cząsteczek zanieczyszczeń, w tym materii organicznej i bakterii.
Zmniejszenie rozmiaru sita membrany z włókna syntetycznego z obecnie stosowanych 15 nm (15-9m), które skutecznie usuwają bakterie, cysty i wirusy do 1-3 nm (19-3-9m), Taki rozmiar otworów membrany pozwoliłby na usunięcie większości zanieczyszczeń takich jak metale ciężkie, pestycydy, niektóre związki chemiczne, sól z wody morskiej. Potencjalnie pozwoliłby także na usunięcie z wody związków pochodzących z odpadów jądrowych. 
Projekt będzie prowadzony we współpracy z Narodowym Instytutem Grafenu na Uniwersytecie w Manchesterze, który jest wiodącym ośrodkiem badawczym w dziedzinie badań nad funkcjonalnymi aplikacjami dla grafenu. Lifesaver wniesie doświadczenie i kompetencje w dziedzinie przenośnych systemów filtracji wody. 
To dobry przykład wspólnego przedsięwzięcia dwóch ośrodków i łączenia  dwóch niezależnie rozwijanych technologii w celu zwiększenia mozliwości pozyskania wody pitnej w najtrudniejszych warunkach. Produkt końcowy badań pozwoli na dostarczenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych w działaniach pomocy humanitarnych na rynki  rynku technologii wojskowych rynku odbiorców detalicznych.


Tagi: filtr