Nie samą membraną ..... suchy człowiek
Tagi:
Blog /

Nie samą membraną ..... suchy człowiek

21 marca 2018Sprzęt Specjalny


„Na duży deszcz - najlepsza kurtka z membraną” prawda czy fałsz? Czemu nie foliowy płaszcz, sztormiak czy ortalion? I kiedy membrana nie spełni oczekiwań?

Najbardziej rozpoznawalna membrana na świecie to GORE-TEX® . Sukces skuteczności GORE-TEXu® tkwi we właściwościach membrany, która stanowi trzon laminatów używanych do produkcji hardshelli czyli kurtek chroniących przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (głównie deszczem i śniegiem).
Membrana nie jest tkaniną. To rodzaj ażurowego tworzywa – rozciągnięta cienka warstwa ePTFE (expaneded politetrafluoroetylen), „nabita” mikroskopijnymi otworami. Kluczową cechą jest wielkość i ilość tych otworów. Każdy z nich jest 20 tysięcy razy mniejszy niż kropla wody i 700 razy większy od cząsteczki gazu - pary wodnej. W jednym centymetrze kwadratowym znajduje się 1,4 mld otworów.
Membrana jest nieprzepuszczalna dla wody, ponieważ krople po prostu nie mieszczą się w otworach. Dzięki temu odzież z Gore® jest nieprzemakalna.
Mikropory przepuszczają jednak parę wodną. Pot transportowany z powierzchni skóry przez kolejne warstwy odzieży właśnie w postaci pary wodnej może być swobodnie odprowadzony na zewnątrz.
Ta cecha materiałów to oddychalność. Tu chciałoby się zwrócić uwagęna fakt, że oddychalność materiałów to jeden z bardziej mylących terminów outdooru (podobnie jak temperatura odczuwalna). Wiele osób uważa, że oddychalność to zdolność tkanin do przepuszczania powietrza. W rzeczywistości oddychalność to zdolność materiału do przepuszczania pary wodnej (potu), i jest to kluczowa właściwość tkanin odpowiedzialnych za utrzymanie suchej skóry podczas wszelkiego rodzaju aktywności.
W rezultacie, dzięki wymienionym powyżej cechom membrana gwarantuje nieprzemakalność, i to, że wyprodukowana przez organizm para wodna (pot) nie kondensuje się po drugiej – wewnętrznej stronie mebrany.
To właśnie oddychalność zadecydowała o sukcesie membrany. W końcu płaszcz foliowy, sztormiak czy gumowe spodnie też są nieprzemakalne i chronią przed deszczem. Różnica? Odzież pod spodem staje się wilgotna („zalewamy się potem”).

Wierzchnia odzież z membraną daje obietnicę pozostania suchym, ale pod jednym warunkiem:
Tylko odpowiedni dobór poszczególnych warstw odzieży pod spodem (bielizna termoaktywna, oddychająca warstwa docieplająca, np polartec) gwarantuje sukces, czyli wodoszczelność i komfort bycia suchym nawet w ulewnym deszczu.
Jeśli warstwy pod spodem nie będą oddychające (bawełniana bielizna dobrze wchłaniającą pot, ale nie odprowadzająca go od skóry, czy nieoddychająca bluza) – Gore® nadal pozostanie skuteczną nieprzemakalną barierą, jednak nie uchroni nas przed nieprzyjemnym uczuciem mokrej odzieży przylegającej do ciała i spowodowanym przez nią wyziebieniem. Gdy ciało styka się z wilgotnym i zimnym materiałem traci ciepło w wyniku kondukcji 25 razy szybciej niż w przypadku kontaktu z materiałem suchym. Tkaniny nieprzepuszczalne dla powietrza i pary wodnej, stanowią ewidentnie dodatkowe obciążenie cieplne dla organizmu.

Odzież z membraną sama z siebie nie grzeje, ale zapobiega przed utratą ciepła przez zachowanie suchego mikroklimatu wewnątrz.

Na rynku można znaleźć obecnie odzież z różnymi membranami.
GORE-TEX® dba o wysokie standardy testując zawsze produkty współpracujących producentów: membranę i tkaniny użyte w odzieży, tak aby utrzymywały wysoki poziom nie tylko wodoszczelności ale i oddychalności. Niskiej jakości materiały połączone z mebraną mogą zaprzepaścić jej oddychające właściwości, czyli kurtka może zachować się jak foliowy worek – będzie skutecznie zatrzymywać wilgoć z zewnątrz i od wewnątrz....


Tagi: