O OKULARACH PRZECIWLASEROWYCH SŁÓW KILKA
Blog /

O OKULARACH PRZECIWLASEROWYCH SŁÓW KILKA

14 października 2019SpSp

W naszych ostatnich postach omawialiśmy różne zagadnienia dotyczące lasera, jego właściwości i niebezpieczeństw wynikających z niewłaściwego użytkowania lasera, a także kwestie związane z zagrożeniami generowanymi przez laserowych snajperów, którzy celowo oślepiają pilotów wiązką lasera.  
Kolejnym tematem, który chcemy omówić jest skuteczna ochrona wzroku przed oślepieniem lub uszkodzeniem oka przez promień lasera. Zagrożeniem jest nie tylko bezpośrednia wiązka laserowa ale także przypadkowe odbicie promieniowania laserowego, np. z elementów optycznych lub innych części odblaskowych. W obliczu niemal nieograniczonego dostępu do wskaźników laserowych i realnego zagrożenia dla pilotów i personelu samolotów, członków załóg śmigłowców wojskowych i ratowniczych, czy samolotów wojskowych  przeciwlaserowe okulary ochronne – powinny być obowiązkowym elementem wyposażenia załóg, i używane przynajmniej podczas lądowania i startów czyli wtedy kiedy najczęściej zdarzają się przypadki oślepienia laserem.

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne nie chronią przed laserem? Zwykłe okulary przeciwsłoneczne lub uniwersalne okulary blokujące określone spektrum światła widzialnego, (kolor niebieski lub zielony) przede wszystkim chronią przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, i nie blokują fal wiązki laserowej. Ponadto takie soczewki używane o świcie lub o zmroku nie sprawdzają się, ponieważ soczewki blokujące światło niebieskie zmieniają widoczność różnych odcieni koloru niebieskiego, co osłabia czytelność wskaźników w kokpicie oraz widzialność świateł lądowiska.
Skuteczna ochrona wzroku przed wiązką promienia laserowego polega na pochłanianiu lub odbijaniu określonych fal emitowanych przez laser przy jednoczesnym przepuszczaniu innych długości fal. Na przykład profesjonalne soczewki antylaserowe mogą zablokować zielony laser, pozwalając jednocześnie widzieć inne kolory.

Generalnie można wyróżnić 2 główne systemy ochrony oczu: LGP Laser Glare Protection  i LEP Laser Eye Protection  (identyczne materiały i technologie, różnice w poziomie redukowanego światła lub określonej długości fali - koloru).
LEP - Laser Eye Protection  - konwencjonalna ochrona przed wiązką światła laserowego stosowanego w komercyjnych aplikacjach lasera – w przemyśle, medycynie, czy laboratoriach
Ochrona laserowa oczu LEP - redukuje lub blokuje światło, gwarantując ochronę oka przed uszkodzeniem. Światło pozostaje bardzo jasne lub w ogóle niewidoczne. Laboratoryjne  antylaserowe okulary mogą ograniczać zbyt szeroki zakres kolorów, ale mogą być zupełnie nieskuteczne dla najczęściej używanych kolorów celowników laserowych np. zielonego.
LGP - Laser Glare Protection  - ochrona oczu przed „olśnieniem” światłem laserowym dla pilotów:  redukuje jasność światła do „znośnego” poziomu komfortu. Zazwyczaj nie ma potrzeby blokowania całego spektrum światła laserowego, dzięki czemu pilot może zobaczyć i zgłosić lokalizację źródła światła (nieprzyjaciela). LGP służy do ochrony wzroku w sytuacjach krytycznych, podczas „ataków” laserowych, w określonych fazach lotu generujących możliwe zagrożenie (start, lądowanie). Istnieją opinie, że nie powinno się używać GLARE rutynowo do każdego lotu.
Dobór odpowiedniej ochrony wymaga określonych informacji o możliwym zagrożeniu, nie wystarczy długość fali i ewentualnie moc czy rodzaj medium, konieczne jest określenie długości fali, wiązki oraz energii padającej na jednostkę powierzchni soczewki ochronnej. 

Jako dystrybutor rozwiązań REVISION MILITARY opiszemy system ochrony wzroku przed wiązką laserową LAZRBloc.  
Użycie zielonego lasera stanowi 91% całkowitego wykorzystania promieni lasera. (Ludzkie oko jest najbardziej wrażliwe na światło zielone o długości 555nm. Kolor ten jest najjaśniejszy i najbardziej rozpraszający pilotów w porównaniu do lasera o tej samej mocy w innym kolorze, laser zielony 532nm wydaje się czterokrotnie jaśniejszy niż laser czerwony 635nm). Dlatego Revision Military skupiło swoją uwagę na rozwiązaniu tego właśnie zagrożenia. 
W odróżnieniu od innych producentów, którzy koncentrują się głównie na wykorzystywaniu  soczewek ze specjalną powłoką lub z filtrami absorpcyjnymi Revision stosuje autorskie, innowacyjne, opatentowane rozwiązanie - barwnik laserowy zabezpieczający przed dwuzakresowymi wiązkami lasera. Barwnik absorbujący promieniowanie laserowe  jest rozwiązaniem skuteczniejszym od powłoki antylaserowe, która może ulec starciu lub porysowaniu, stopień ochrony przeciwlaserowej obniża się lub całkowicie zanika, a nawet najmniejsza rysa może przepuścić światło laserowe, które może oślepić pilota. 
LazrBloc to szkła balistyczne z blokadą promienia lasera. To innowacyjne a zarazem najprostsze rozwiązanie chroniące wzrok przeznaczone do zastosowania taktycznego. Barwnik, który zatrzymuje promieniowanie laserowe opracowano na podstawie zaawansowanego modelowania matematycznego. Faza testów polegała na dokładnym sprawdzeniu ilości blokowanego spektrum, oraz precyzyjnym określeniu przezierności soczewek. 
LazrBloc zatrzymuje 99.7% wiązki lasera zielonego o długości fali 532nm i 99% promieniowania podczerwonego NIR (Near-Infrared) o długości fali 808nm, niewidocznego gołym okiem, wiązka NIR jest najsilniejszą składową zielonego lasera, i stanowi niebezpieczne dla ludzkiego oka spektrum tego światła. 
Asortyment Revision obejmuje sześć szkieł do wyboru, modele szkieł różnią się  gęstościami optycznymi, blokują różne długości fal wiązki laserowej (patrz Tabela).
które chronią wzrok przed wiązką lasera zarówno w paśmie widzialnym jak i niewidzialnym (podczerwień), tak, aby zapewnić ochronę dla poszczególnych długości fal. W zależności od zastosowanych szkieł, blokowanie wiązki lasera zawiera się w przedziale od 90%  do 99,9999%. Soczewki są wymienne, pozwalają na szybkie i sprawne dopasowanie odpowiedniego poziomu ochrony do zmieniającej się sytuacji. Poszczególne szkła należy dobierać pod kątem najbardziej prawdopodobnych zagrożeń.  
W prezentacji działania soczewek LazrBloc dla pilotów Producent wyjaśnia, że współczesne wyposażenie i wskaźniki działania instrumentów w kokpitach muszą być widoczne przy stosowaniu soczewek, dlatego soczewki LazrBloc zachowują przezierność, nie blokując zielonego spektrum światła w 100%. LazrBloc przepuszcza światło zielone w ilości bezpiecznej dla wzroku i umożliwiającej odczyt wskaźników, jak również pozwalające zlokalizować źródło emisji lasera (np. celownik) co jest istotne dla w misjach wojskowych.

LazrBloc to: 
Ukierunkowana ochrona przeciwlaserowa
Ponadprzeciętna optyka
Przezierność światła
Odwzorowanie kolorów

Soczewki LazrBloc blokując światło laserowe pozostawiają jednocześnie dobrą widoczność całego spektrum światła widzialnego (VLT), zapewniają doskonałą widoczność kolorów, stanowią ochronę przed zaburzeniem pola widzenia i utratą orientacji. Niezakłócona wizja sprawia, że okulary ze szkłami GF-8 można z powodzeniem stosować zarówno w dzień jak i w nocy. LazrBloc GF-8 chronią przed zaburzeniem pola widzenia i utratą orientacji.  Soczewki LazrBloc zapewniają również pełną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV-A-B-C.  Revision proponuje rozwiązanie LazrBloc w okularach StingerHawk i Sawfly.