O praniu odzieży z membraną GORE-TEX kilka słów prawdy.
Blog /

O praniu odzieży z membraną GORE-TEX kilka słów prawdy.

28 listopada 2018Sprzęt Specjalny

Najświeższy post na blogu dostawcy odzieży taktycznej TAIGA dotyczy prania odzieży z membraną GORE-TEX. Temat jest ciekawy nie tylko dla odbiorców szwedzkich, dlatego przetłumaczyliśmy oryginalny post:
Så enkelt tvättar du dina GORE-TEX-plagg

Użytkownicy odzieży z membraną GORE-TEX mają często wątpliwości co do sposobu pielęgnacji tych ubrań. Czy prać? Jak często? Jak prać, żeby nie uszkodzić membrany oraz żeby zachowała swoje właściwości.
Roland Iwanow (menedżer produktu) pracuje w firmie Taiga od 20 lat i uważa, że krążąca opinia o tym, że odzież z GORE-TEX nie nadaje się do prania to mit, który nie ma obecnie żadnego uzasadnienia: „To nie jest skomplikowane, odzież z membraną GORE-TEX można prać tak często jak to jest konieczne. To właśnie dzięki regularnemu praniu i suszeniu odbudowuje się właściwości impregnujące, dzięki którym odzież z GORE jest wodoodporna”.
Oto kilka wskazówek.
Przed praniem zasuń wszystkie suwaki – główny, w kieszeniach, pod pachami.
Pozapinaj wszystkie paski, zczep rzepy.
Upewnij się, że tkanina w żadnym miejscu nie jest poskręcana i ściśnięta.
Pierz w pralce, ale z minimalną ilością detergentu i w temperaturze nie wyższej niż 30-40°C. Nie dodawaj płynu do płukania ponieważ może zniszczyć strukturę i właściwości materiału.
Jeśli odzież jest impregnowana należy ją dokładnie wysuszyć, a nastepnie dosuszyć w suszarce do ubrań – 20 minut wystarczy, aby zewnętrzna tkanina nie pozostała wilgotna, co pozwoli zregenerować na niej powłokę hydrofobową DWR (dzięki DWR woda perli się na powierzchni i w postaci kropel spływa po tkaninie a nie wsiąka w nią).
Kiedy woda wyparuje z tkaniny zewnętrznej można pokryć tkaninę impregnatem – w sprayu lub przystosowanym do pralek automatycznych.
W skrócie:
□ Przed praniem wszystkie suwaki muszą być zasunięte a rzepy zapięte
□ Należy zawsze postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi prania i konserwacji
□ Do prania należy używać możliwie minimalnej ilości detergentu
□ Nie używać płynu do płukania
□ Po praniu odzież powinna wyschnąć, a następnie zostać dosuszona w suszarce ok 20 min, aby zregenerować na zewnętrznej tkaninie powłokę hydrofobową DWR
□ Po wysuszeniu należy pokryć tkaninę impregnatem (tkanina jest dokładnie wysuszona, woda nie perli się na powierzchni)
□ Należy zakładać dokładnie wysuszoną odzież ponieważ wilgotna, niedosuszona nie spełni swojego zadania.