O projekcie zastosowania grafenu w membranie systemów filtrujących LifeSaver
Tagi: filtr
Blog /

O projekcie zastosowania grafenu w membranie systemów filtrujących LifeSaver

25 listopada 2019SpSp

Projekt zastosowania grafenu w membranie systemów filtrujących LifeSaver posuwa się do przodu.
Ostatnio artykuł o projekcie ukazał się w Times of India, którego oryginalny tekst można znaleźć tu:
https://timesofindia.indiatimes.com/nri/other-news/indian-origin-scientist-tackles-water-scarcity-challenge-with-graphene-in-uk/articleshow/72148266.cms?fbclid=IwAR3ZS1OhXuffpo3sly5KPb8wUTw8dsU9tcfyZooNOhwnzrwmicjOw9iuMjc

Skrócona wersja artykułu, dla zainteresowanych problemem pozyskania wody pitnej przez odfiltorwanie dostępnej wody z dowolnego źródła poniżej:
Zastosowanie grafenu w systemach filtrujących ma na celu umożliwienie uzdatniania słonej wody morskiej do picia poprzez odfiltrowanie soli oraz eliminację nawet większej ilości szkodliwych zanieczyszczeń takich jak bakterie, wirusy, niektóre substancje chemiczne i potencjalnie radioaktywne materiały, których obecnie nie można usunąć z wody, pomimo zaawansowanych technologii filtrujących. 
Firma LifeSaver, producent przenośnych systemów filtrujących wielokrotnego użytku, od początku 2019r. współpracuje z zespołem badawczym w Narodowym Instytucie Grafenu na Uniwersytecie w Manchesterze, nad wdrożeniem technologii grafenowej, do zastosowania w zaawansowanej filtracji wody. 
Zespół badawczy jest prowadzony przez Rahula Nair, Profesora Fizyki Materiałów w Instytucie Grafenu na Uniwersytecie w Manchestrze, który przeprowadził demonstrację w warunkach rzeczywistych zastosowania membrany z dwutlenku grafenu jako sita, które tanio pozwala uzyskać czystą wodę. Membrana z tlenku grafenu stanowi obiecujące rozwiązanie do zastosowania w najnowszych technologiach filtrowania. Co otwiera nowe możliwości w pozyskiwaniu wody morskiej. 
W sytuacji globalnego problemu kurczenia się zasobów wody, w rejonach świata borykających się z niedostatkiem wody pitnej, i zagrożeniem rozprzestrzeniania się chorób związanych z zanieczyszczeniem wody, membrany grafenowe mogą stanowić tanią, prosta i wydajną metodą pozyskiwania wody pitnej.
Grafen został wyizolowany po  raz pierwszy na Uniwersytecie w Manchesterze w 2004 r przez Andre Geim’ i Kostoya Novoselov. Jest to pierwszy na świecie materiał dwuwymiarowy 2D, o wielkim potencjale zastosowania praktycznego w wielu gałęziach przemysłu począwszy od transportu, poprzez rolnictwo, konstrukcje, medycynę. Uniwersytet w Manchesterze ma status to światowej klasy centrum badawcze jako miejsce powstania grafenu oraz międzynarodowej komercjalizacji. Inwestycja 120 milionów GBP pozwoliła na wzmocnienie i stworzenie NGI i Graphene Engineering Innovation Centre (GEIC). 
Publikacja Rahula Nair w naukowym czasopiśmie Nature Nanotechnology obejmuje główne założenia możliwości wykorzystania grafenu do wsparcia szybko rozwijającej się gospodarki Indii. 
W światowej produkcji grafitu, Indie są na czwartym miejscu sypkiego materiału, który w formie dwuwymiarowej tworzy grafen. Z drugiej zaś strony 100 milionów ludzi w Indiach zalicza się do czołówki, cierpiącej z powodu kurczenia się zasobów wody i borykających się z problemem braku wody.
Uniwersystet w Menchesterze jest światowym centrum badania i rozwoju membrany grafenowej, zaś LifeSaver to firma z bogatym praktycznym doświadczeniem w produkcji przenośnych systemów filtrujących. Jest to świetny przykład projektu, przy którym współpraca łączy dwie niezależnie rozwijające się technologie w jedną, aby poprawić jakość i dostępność  wody pitnej dla najbardziej potrzebujących

 


Tagi: filtr