Polar polarowi ....
Tagi: Polartec Taiga
Blog /

Polar polarowi ....

23 lutego 2018Sprzęt Specjalny

Polar polarowi .....
Nadeszły zapowiadane mrozy.
„Ubierz się ciepło”, czyli .... zrób wszystko, żeby zatrzymać przy sobie ciepłe powietrze wyprodukowane przez Twoje własne ciało. Jak niedźwiedź.
Czyli załóż polar.
A polar niejedno ma imię, często to po prostu popularny synonim dla lekkiego, miękkiego ,„mechatego”, przyjemnego w dotyku, a przede wszystkim ciepłego ciucha.
Oryginalnie rozwiązanie wykorzystane przez amerykańską firmę Malden Mills, podpatrzone z natury, zaadaptowane dla potrzeb człowieka i wprowadzone na rynek jako Polartec w 1979 roku.
Fenomen tej tkaniny leży w jej podobieństwie do niedżwiedziego futra. Polartec to tkanina z włókien poliestrowych, gęsto dziana, zbudowana z cienkich rureczek gęsto splecionych. Jedna rureczka może mieć długość nawet 40 km i ważyć 5 g, czyli tyle co 1 łyżeczka wody. Dzięki takiej strukturze pomiędzy włóknami tworzą się kieszenie powietrzne (podobnie jak w futrze niedźwiedzim), które skutecznie utrzymją ciepłe powietrze przy skórze. Rureczki pozwalają też na wykorzystanie sił kapilarnych do transportu potu z powierzchni skóry ku zewnętrznym warstwom odzieży, dzieki czemu skóra pozostaje sucha, a więc nie ulega wychłodzeniu. Ta cecha jest przydatna zwłaszcza w odzieży przeznaczonej do sportu, i intensywnej aktywności fizycznej, gdy po zakończeniu aktywności chcemy się uchronić nie tylko przed nieprzyjemnym uczuciem wilgotnej odzieży, ale zapewnić uczucie komfortu termicznego.
W porównaniu do wełny włókna Polartec są lżejsze, lepiej ogrzewaja, i nie tracą tych właściwości w przypadku zmoczenia
Od czasu premiery Polartecu do dziś Producent wprowadził na rynek wiele rodzajów Polartecu: od tkanin przeznaczonej na bieliznę termiczną, po grube ciepłe „misie”
Jak nosimy Polartec?
- Jako bieliznę – podstawowa warstwa odzieży termicznej z cienkiego Polartec Classic 100 lub Polartec PowerDry (np.  bluza i kalesony termoaktywne Eagle TAIGA)
- Jako warstwę docieplającą – odzież zakładaną na bieliznę (termoakatywną) Polartec classic 200, Polartec Power Stretch (np. bluza i kalesony polarowe Power, ochraniacze na nadgarski Power, czapka Hillside, kominiarka Hilo firmy TAIGA),
- Jako warstwę wierzchnią w bezwietrzne dni, Polartec WindBlock Polartec WindPro (np. kurtka polarowa Grayland firmy TAIGA), Polartec ThermalPro (bluza i spodnie polarowe Thule)
Na rynku zaczęło pojawiać się wiele różnych „odpowiedników” mniej lub bardziej „polarowych”, podobnych do oryginalnego produktu Polartec – tak naprawdę są to dzianiny typu flis, które do pierwszego prania wyglądają podobnie jak Polartec, ale niekoniecznie mają te same właściwości.
Flis, termowelur to nie Polartec. „Odpowiednik” często jest nierówno dziany, nie posiada kieszeni powietrznych, a sfilcowany, o różnej grubości (gramaturze) w różnych miejscach ma przede wszystkim gorsze właściwości grzewcze i oddychające.
Jednym słowem flis, czyli powszechny „polar” o podobnej gramaturze jak oryginalny Polartec nie będzie dawał takiego samego komfortu cieplnego i nie bedzie odprowadzał tak skutecznie wilgoci na zewnątrz.
Oprócz tego może mieć wyraźne skazy, łatwiej się mechacić, lub mogą wychodzić z niego włókna.
Polartec może być produkowany przez firmy tylko po uzyskaniu licencji, „cała reszta” to po prostu flis.

 


Tagi: Polartec Taiga