TO PRAWDA, ŻE NIEPRAWDA
Tagi:
Blog /

TO PRAWDA, ŻE NIEPRAWDA

20 lutego 2018Sprzęt Specjalny

TO PRAWDA, ŻE NIEPRAWDA
NIEPRAWDA: Człowiek traci 75% ciepła przez głowę,
Do dziś pokutuje interpretacja eksperymentu przeprowadzonego w rejonie Bieguna Północnego w latach 50 ubiegłego wieku. Ów eksperyment polegał na tym, że zmierzono utraconą energię porządnie ubranych żołnierzy, ALE Z GOŁYMI GŁOWAMI wystawionych na działanie ekstremalnie niskiej temperatury. Ponieważ głowa była jedyną nieosłoniętą częścią ciała, nie dziwi fakt, że właśnie tędy uciekło najwięcej ciepła.
W 2008r. naukowcy powtórzyli eksperyment zanurzając uczestników na 45 minut w wodzie o temperaturze 17°C. Część uczestników – do szyi, a część razem z głową. Temperaturę mierzono w przełyku. Po uwzględnieniu wielu zmiennych opracowano wynik, który mówi, że uczestnicy zanurzeni razem z głową stracili o 11% więcej ciepła niż zanurzeni do szyi.
ALE... jest jedno ALE.
Głowa - to mózg, narządy wzroku, słuchu, węchu, smaku, zmysł równowagi.
Głowa nie posiada tkanki tłuszczowej, a więc żadnej dodatkowej warstwy izolacyjnej przed chłodem. Skóra głowy nie reaguje na zimno tak szybko jak skóra rąk czy nóg - ponieważ mechanizmy powodujące obkurczanie naczyń krwionośnych są słabo rozwinięte. Więc szybciej poczujemy chłód temperatury -10˚C na gołych rękach niż na głowie bez czapki.
Cenna jest głowa więc chrońmy ją przed zimnem jak resztę ciała.


Tagi: