"Softshell softshellowi nierówny"
Blog /

"Softshell softshellowi nierówny"

28 października 2018Sprzęt Specjalny

O softshellach pisaliśmy w naszym poprzednim poście dość szczegółowo, więc na początku tylko krótko podsumujemy temat, aby przejść dalej

SOFTSHELL - jak działa

Softshell nie jest membraną – softshell jest rodzajem wiatroodpornej, oddychającej tkaniny o bardzo gęstym splocie. Softshell nie jest nieprzemakalny. Softshell to kategoria odzieży wierzchniej przeznaczona do różnorodnych aktywności w umiarkowanych warunkach pogodowych (bez ekstremalnych opadów), może być odzieżą całoroczną (trzysezonową), pod warunkiem odpowiedniego dobrania pozostałych warstw odzieży.
Ochronę przed wiatrem zapewnia sposób tkania materiału, oddychalność zapewnia brak membrany i niepodklejone szwy. Softshell z założenia nie jest w pełni wodoodporny, ale dzięki zastosowaniu impregnatu DWR (Durable Water Repelent) można zapobiec szybkiemu przemoknięciu w umiarkowanym deszczu, jednak podczas załamania pogody i intensywnego deszczu softshell nie zastąpi odzieży z membraną.
Idealny softshell podczas aktywności sprawnie odparowuje wilgoć (pot), para wodna nie pozostanie wewnątrz, co zapobiegnie nie tylko nieprzyjemnemu uczuciu wilgoci, ale przede wszystkim wychłodzeniu.
Aby softshell „działał” prawidłowo” warstwy odzieży pod softshellem muszą także sprawnie odprowadzać wilgoć. Dlatego pod softshell zakładamy bieliznę termoaktywną (nie bawełnianą) i w razie potrzeby – dodatkową warstwę docieplającą – bieliznę termoaktywną lub polar. Podczas normalnego użytkowania nie łączymy odzieży membranowej z softshellem, bo wtedy tracimy jego oddychające właściwości. Membrana sprawia, że podczas intensywnego wysiłku organizm się przegrzewa a odzież nie nadąża z odprowadzaniem wilgoci.

Na rynku można znależć wiele modeli softshella, o różnym przeznaczeniu, od uniwersalnych modeli do średniointensywnej aktywności z flisową ociepliną, wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne, z grubszą lub cieńszą warstwą wewnętrzną, aż po cienkie kurtki do intensywnej aktywności , praktycznie bez ociepliny (podczas wysiłku organizm „produkuje” ciepło i dodatkowa warstwa docieplająca jest zbędna).

SOFTSHELL czy "softshell"

Na rynku można spotkać też sofsthelle z nazwy, czyli „Soft-podobne” kurki o sportowym kroju, z gładką zewnętrzną tkaniną sklejoną warstwą kleju z flisem. Kurka taka nie ma mebrany a jednak jest wodoszczelna i ... zupełnie nieoddychająca. Można kupić „softy” z membraną ....słabej jakości (nie mówimy tu o Windstoperze), czasem producent „zapomina” wspomnieć o membranie, a na pierwszy rzut oka nie zawsze można to rozpoznać.
Takim sposobem możemy się stać właściclemi odzieży zaprzeczającej idei softshella, a nawet hardshella, nosimy więc na sobie po prostu folię, która „zapewnia” mokre niewysychające plecy, a przy ujemnych temperaturach staje się w sztywną zbroją
Poza tym odzież z membraną przestaje być elastyczna, jest sztywna i może ograniczać swobodę ruchów.

Można pokusić się o próbę samodzielnej oceny czy odzież posiada membranę. Trzeba przyłożyć usta do tkaniny i mocno dmuchać. Membrana nie przepuści powietrza na drugą strone, natomiast softshell – nawet w bardzo niewielkim stopniu, ale przepuści powietrze.

Innym sposobem jest sprawdzenie składu surowców na metce
Zasadniczo na metce sofshellowej można tam znaleźć:
- poliester – elastyczne włókno które wykorzystuje się szycia softshelli,
- poliamid – włókno dołączane do odzieży w celu zwiększenia trwałości wierzchniej warstwy,
- elastan, lycra– zwiększają elastyczność
czujność powinny wzbudzić takie elementy jak:
-  PTFE (teflon)
-  Wysokość słupa wody h2o
- Tex (...)
...które mogą wskazywać istnienie membrany innej niż windstopper

Elementy, na które warto zwrócić uwagę

Przy wyborze odpowiedniego softshellu koniecznie należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie, ponieważ nie ma jednego rozwiązania, które sprawdzi się w każdych warunkach. Na co zwracamy uwagę:
Parametry:
Wiatroszczelność, oddychalność, gramatura tkaniny
Krój:
- Sofshell nie może być zbyt luźny, bo zakłóci współpracę między warstwami, jednak do codziennej aktywności powinien być na tyle swobodny aby zmieściła się dodatkowa warstwa
- Rękawy - przy podnoszeniu rąk do góry kurtka się nie podnosi
i nie odsłaniała pleców
- Przedłuzony tył - chroni przed podwiewaniem
Elementy:
- Kołnierze, stójki, garda – przylegające do szyi – eliminują przewianie
- Ściągacze – dopasowanie, ochrona przed przewianiem
- Rzepy velcro na mankietach
- Otwór na kciuk w rękawie kurtki - dopasowanie, ochrona przed przewianiem
- Wywietrzniki pod pachami  – dodatkowa wentylacja
Kieszenie:
-  siateczka od wewnętrznej strony - dodatkowa wentylacja
- rozmieszczenie i ilość

 Podsumowujac: prawda stara jak świat – nie ma uniwersalnego sofshellu do wszystkich aktywności i softshell sofshellowi nierówny. Dlatego należy dobrze przemyśleć zakup i kupować od sprawdzonych producentów.

My oczywiscie polecamy odzież sofshellową TAIGA - jako odzież techniczna charakteryzuje się niezwykłą trwałością, wytrzymałością i rozwiązaniami technologicznymi, które sprawdzają się, ponieważ odzież jest testowana i dopracowywana we współpracy z operatorami jednostek specjalnych.
Polecamy więc:
Kurtka Softshellowa Madison
Spodnie sostshellowe Madison
Taktyczne spodnie softshellowe MT
Bluza UAC – softshellowa
Ruby 2.0 - Softshell z membraną Windstopper®