Softshell - w sam raz na jesień
Blog /

Softshell - w sam raz na jesień

27 września 2018Sprzęt Specjalny

WIATROSZCZELNA KURTKA SOFTSHELL


Nastała złota polska jesień.
Na forach outdoorowych i surviwalowych ożywa gwałtownie dyskusja o doborze odpowiedniej odzieży na pogodę już nie letnią, ale jeszcze nie zimową. Odzież wierzchnia chroniąca przed deszczem i/lub wiatrem jest jednym z wiodących tematów dyskusji, a w nich wątki dotyczące softshelli - dla początkujących i zaawansowanych.
Zatem dziś o softshellu słów kilka.

     Softshell w warstwowym systemie odzieży

Softshell to kolejny kamień milowy w ewolucji odzieży, po polarze i membranie Gore-Tex. Pomysł na tę kategorię powstał jako następstwo stworzenia schematu warstwowego doboru odzieży, gdzie:
- warstwa 1 to bielizna termoaktywna odprowadzająca pot od skóry;
- warstwa 2 - docieplająca, utrzymuje warstwę ciepłego powietrza wewnątrz odzieży (polar);
- warstwa 3 zewnętrzna - skutecznie chroni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi: deszczem, śniegiem i wiatrem (membrana Gore-tex).
Taki kompletny układ w praktyce sprawdza się podczas ulewnego deszczu, przy niższych temperaturach i aktywności o niezbyt wysokiej intensywności. Nie jest więc układem idealnym do intensywnego wysiłku, lub przy zmiennej aktywności, jeśli nie pada deszcz. W takiej sytuacji membrana sprawia, że nadmiar wilgoci w postaci potu nie jest w pełni odprowadzany i może kondensować się wewnątrz. Po zdjęciu tej warstwy odzieży, przy wietrznej pogodzie, pozostaje warstwa 2 – która nie jest wiatroszczelna, co oznacza ryzyko wychłodzenia.
Alternatywną koncepcją, a raczej rozwinięciem istniejącego układu, jest softshell, który zastępuje i łączy funkcje warstwy 2 i 3 w przeciętnych warunkach pogodowych (bez ekstremalnie niskich temperatur i silnych opadów deszczu). Jeśli przyjmiemy, że średnio tylko na 10% czasu spędzanego aktywnie w górach przypada niesprzyjająca pogoda z ulewnym deszczem czy śnieżycami, to okaże się, że większość aktywności odbywa się w warunkach stabilnych. Zatem softshell - połączenie warstwy termicznej (polar) z warstwą ochronną – jest uniwersalnym rozwiązaniem o wysokiej oddychalności, które sprawdzi się jako wiatroszczelna odzież wierzchnia.

     Cechy softshella

Klasyczny softshell to konstrukcja bez membrany, złożona z elastycznej, wiatroszczelnej tkaniny zewnętrznej i wewnętrznej - w postaci flisu.
Softshell jest nieprzewiewny, ale dzięki brakowi membrany – swobodnie odprowadza parę wodną na zewnątrz, zapewniając odpowiednią termoregulację. Sprawdza się w zmiennych warunkach pogodowych, przy wysiłku o zmiennym natężęniu.
Nie jest to kostrukcja, która ma chronić przed ulewnym deszczem, więc nie należy oczekiwać, że sprawdzi się w warunkach ekstremalnie silnych opadów.
Softshell nie jest też przewidziany jako samodzielna warstwa zewnętrzna na estremalnie niskie zimowe temperatury.
Najważniejsze cechy klasycznego softshellu bez membrany to:
- tkanina o gęstym splocie – zapewnia wiatroszczelność
- materiał zewnętrzny, elastyczny poliester, gładki i odporny na zabrudzenia o wysokiej elastyczności
- hydrofobowa powłoka DWR (Durable Water Repellent) na tkaninie zewnętrznej zabezpiecza przed wchłanianiem wody, woda perli się i spływa, dzięki temu mżawka lub lekki deszcz nie spowoduje przemoknięcia
- niepodklejane szwy
- wykończenie wewnętrzne - dzianina typu fleece poprawiająca parametry cieplne; zapobiega wychłodzeniu organizmu; w zależności od przeznaczenia odzieży może to być miękkie wykończenie lub naprawdę gruby „miś”
□ Softshell jest elastyczny, rozciągliwy i przyjemny w dotyku, nie krępuje ruchów
□ Zabezpiecza przed wiatrem
□ Nie zabezpiecza przed przemoczeniem w ulewnym deszczu. Z założenia uzyskania wysokiej oddychalności softshell nie ma podklejanych szwów, więc są to punkty newralgiczne w których softshell będzie przemakał
□ Softshell to konstrukcja szybkoschnąca i oddychająca,dzięki czemu eliminuje problem wilgotnej skóry i wychłodzenia
Co na wierzch co pod spód, czyli jak nosimy softshell
Odzież softshellowa wpisuje się w system warstwowego doboru odzieży i spełni swoje funkcje, jeśli będzie prawidłowo skomponowana z innymi warstwami.
Z założenia zakładamy go na bieliznę termoaktywną (bawełniana bielizna zatrzymuje wilgoć, wchłania pot i nie odparowuje go). W niższych temperaturach można założyć też dodatkową grubszą warstwę bielizny (również pod softshell).
Generalnie dodatkowe warstwy zakładamy pod softshell. Jeśli ma on spełnić swoje zadanie – odprowadzać wilgoć na zewnątrz – nie należy na wierzch zakładać odzieży membranowej.

     Membrana Windstopper w softshellu

Chociaż pierwotna idea zakładała, że softshell jest bezmembranowy, musimy wspomnieć o softshellach z membraną - jako odpowiedź na kolejne potrzeby runku. Najbardziej rozpoznawalną membraną, typową dla softshelli, jest Windstopper. Nie jest to jednak laminat stworzony do ochrony przed deszczem i śniegiem, ponieważ jego pory są o wiele większe niż w membranie wodoszczelnej. Windstopper to dodatkowa bariera zabepieczająca przed przedostaniem się zimnego podmuchu wiatru do wewnątrz i nie jest ona w pełni wodoodporna. Poprawia nieco ochronę przed deszczem i odzież z Windstopperem jest bardziej wodoszczelna niż bez membrany, chociaż to raczej wartość dodana. Nawet w softshellach z membraną punktem krytycznym są niepodklejone szwy, które łatwo przepuszczają wodę podczas deszczu.

Obecnie na rynku softshelli można znaleźć cały przekrój modeli, w zależności od przeznaczenia, rodzaju aktywności. Poszczególne linie softshelli różnią się zarówno krojem, jak i grubością (od cienkich bluz po kurtki z grubym flisem), dlatego dobór odpowiedniego typu softshella należy dobrze przemyśleć,pod kątem aktywności do której dobieramy odzież.
O tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie softshella napiszemy już wkrótce