Sposób na ciepłe ręce bez rękawiczek, czyli docieplacze na nadgarstki
Tagi: Taiga
Blog /

Sposób na ciepłe ręce bez rękawiczek, czyli docieplacze na nadgarstki

11 grudnia 2018Sprzęt Specjalny

   Mankiety docieplające: zacznijmy od końca.

Kiedy panuje upał - strumień zimnej wody puszczony na nadgarstki chłodzi bardzo szybko i skutecznie (ale też zimny okład na szyję przynosi natychmiastową ulgę).
Odwrotna zasada działa w drugą stronę: kiedy panują niskie temperatury docieplenie nadgarstków pomaga w utrzymaniu co najmniej komfortowej temperatury dłoni.
Dlaczego?
Oczywisty fakt jest taki, że okrycie partii ręki tuż przy mankiecie kurtki  chroni przed przedostaniem się zimnego powietrza i wiatru pod odzież. - Ale to nie wszystko.

   Mankiety docieplające - dlaczego "grzeją"?

Na wewnętrznej stronie przegubu dłoni, naczynia krwionośne znajdują się tuż pod skórą i są narażone na chłód w dużo większym stopniu niż w innych partiach ciała. Naczynia krwionośne pod wpływem zimna zwężają się ograniczając przepływ krwi do dłoni. Słaba cyrkulacja krwi w obrębie dłoni i w palcach powoduje, że szybko zaczynamy odczuwać nieprzyjemny chłód, mrowienie i sztywnienie palców. W takiej sytuacji mankiety docieplające rozwiązują problem: warstwa docieplenia na nadgarstkach i utrzymanie ciepłego powietrza ułatwia rozszerzenie naczyń i przepływ krwi do dłoni, zapewniając prawidłową termoregulację.
Oczywiście zwężanie naczyń krwionośnych w najdalszych końcach ciała czyli między innymi w dłoniach wynika także z kontroli funkcjonowania organizmu w obniżonej temperaturze. Kiedy spada temperatua ciała, większa ilość krwi jest popmponowana do środkowej partii organizmu, gdzie muszą prawidłowo funkcjonować najważniejsze organy. Jednocześnie przepływ krwi w obszarach oddalonych od najważniejszych organów jest ograniczony poprzez zwężenie naczyń krwionośnych. Wówczas  nieprzyjemne uczucie zimna najpierw pojawia się w dłoniach (i stopach).
W takiej sytuacji ocieplacze pomagają izolując nadgarstki od dodatkowego negatywnego czynnika jakim jest niska temperatura otoczenia czy wiatr.

   Jak nosimy mankiety docieplające?

Ocieplacze nadają się do pracy w biurze i na powietrzu. Można je nosić kiedy „potrzebujemy palców”, a rękawiczki uniemożliwiają nam wykonanie precyjzynej czynności na zimnie. Ocieplacze można swobodnie zakładać pod rękaw swetra czy kurtki. Spełniają swoją rolę kiedy podczas aktywności – jazdy na rowerze, wspinaczki, pracy na drabinie - rękaw podnosi się odsłaniając przegub między mankietem a rękawiczkami. Ocieplacze można oczywiście założyć wraz z rękawiczkami, otrzymując dwuwarstwowe zabezpieczenie dłoni przed zimnem.

W naszej ofercie posiadamy mankiety docieplające TAIGA  - z przyjemnego w dotyku POLARTEC'a.

Szczególna dbałość o odpowiednią izolację od zimna dotyczy wszystkich partii ciała, w których naczynia krwionośne są blisko powierzchni skóry i są narażone na szybkie oziębienie.


Tagi: Taiga