Temperatura odczuwalna, czy chłodzenie wiatrem?
Tagi: Taiga
Blog /

Temperatura odczuwalna, czy chłodzenie wiatrem?

20 lutego 2018Sprzęt Specjalny

Krótko:
- wind chill
- dosłowne tłumaczenie: chłodzenie wiatrem
Odzieramy pojęcie z subiektywności, prawda?
Gorące dyskusje, wynikają głównie z narzucajaego się najpierw skojarzenia o indywidualnośći doświadczenia niskiej temperatury: przez kogo? jak ubranego? podczas aktywności czy w spoczynku? Itd itp.
Wskaźnik „wind chill” dość powszechnie używany od lat 70 XX wieku, został „wprowadzony do obiegu” jeszcze przed drugą wojną światową przez dwóch naukowców Paul’a Allmana Sple i Charlesa F. Passela. Podczas badań prowadzonych na Antarktydzie zauważyli, że czas potrzebny na zamarznięcie wody w butelce zawieszonej nad chatą zależy od jej początkowej temperatury, temperatury otoczenia i prędkości wiatru.
Dzisiejsza interpretacja wyników antarktycznego eksperymentu mówi, że wind chill to wskaźnik informujący o tym jak szybko niska temperatura w połączeniu z wiatrem doprowadzi do wychłodzenia organizmu. Wskaźnik ten ma ogromne znaczenie w określeniu stopnia niebezpieczeństwa powstania odmrożeń lub hipotermii.
Obecnie stosowany algoorytm został stworzony przez australijskich naukowców. Opiera się na 3 określonych parametrach tj: temperatura powietrza, wilgotność powietrza, siła wiatru na wysokości 5 stóp nad danym terenem i przybliżonej wysokości twarzy dorosłego człowieka (to jedyna najbardziej odsłonięta część ciała wystawiona na działanie temperatury i wiatru).
Na przykład:
- Temp powietrza -20C
- Siła wiatru: 12m/s
- Temp odczuwalna (wind chilll) -37˚C
- Ryzyko powstania odmrożeń: po ok 30 min
Podsumowując temperatura odczuwalna, pozwala na określenie jak zmieni się nasze odczuwanie zimna, ale przede wszystkim ma pomóc w sprecyzowaniu czasu, po którym nastąpi wychłodzenie organizmu niebezpieczne dla zdrowia i życia.

A jeśli ktoś z Was jest zainteresowany „temperaturą odczuwalną STI, (nie wind chill) to polecamy lekturę opracowanwych wyników badań polskich naukowców o warunkach bioklimatycznych strefy polarnej. Cytujemy:
„Temperatura odczuwalna (STI) jest wskaźnikiem opracowanym przez Błażejczyka (2004) do oceny warunków biotermicznych. Do jej wyliczenia niezbędne jest rozwiązanie równania bilansu wymiany energii między człowiekiem a otoczeniem przy użyciu modelu MENEX_2002 (Błażejczyk, 2004) a skala odczuć biotermicznych pozwala ocenić oddziaływanie warunków pogodowych na człowieka”.


Tagi: Taiga