Wiatr zimą
Blog /

Wiatr zimą

27 lutego 2018Sprzęt Specjalny

Wiatr to po prostu poziomy ruch powietrza, który nas chłodzi.
Jak? Przesuwa od nas wytworzoną przez organizm cienką warstwę ciepłego powietrza, które utrzymując się tuż przy skórze zwykle nas ogrzewa. Wiatr o prędkości 1 m/s powoduje wychłodzenie średnio o około 1 stopień a im silniejszy wiatr tym szybciej czujemy chłód.
Dlatego zimą, w połączeniu z silnymi mrozami to właśnie wiatr jest decydujacym czynnikiem wychładzającym.
W górach wysokich, zwłaszcza zimą, gdzie odnotowuje się największe prędkości wiatru, zabezpieczenie przed nim jest dominującym problemem. Jak czytamy na blogu: „na siedmiu tysiącach metrów przed oddziaływaniem zimna można w miarę skutecznie się zabezpieczyć, ale gdy siła wiatru rośnie do wartości niepokojących, można tylko uciekać w dół.
Wracamy tu oczywiście do tematu chłodzenia wiatrem zimą, temperatury odczuwalnej, wychłodzenia,  a także skutecznej ochrony przed wiatrem, w warunkach zimowych. Ubranie warstwowe, odpowiednie materiały, i dodatkowe akcesoria (jak np.okulary)...  O tym już niedługo w kolejnym poście.
Wiatr wiejący w górach z dość znaczną siłą powoduje nie tylko wychłodzenie, ale też obniżenie sprawności fizycznej organizmu, nieraz również psychofizycznej, utrudnia oddychanie. Prędkość wiatru jest bodźcem mechanicznym, oprócz potęgowania odczucia chłodu, wywiera na skórę ciśnienie aerodynamiczne, spełnia rolę hartującą (mikromasaż), ale powodując usunięcie nawilżającej osłony skóry – daje w efekcie podrażnienia i zaczerwienienie – (windburn), podobne do poparzenia słonecznego. Oczywiście najbardziej narażone na działanie wiatru są odsłonięte części ciała: twarz, uszy, nos, oczy i dłonie.
Najgorsze warunki panują w obszarach Morza Arktycznego np. na Spitsbergenie gdzie oprócz temperatury dochodzącej do -40°C, wieją bardzo silne wiatry, których średnia miesięczna prędkość: 6,6m/s. W Polsce najwyższe prędkości wiatru odnotowuje się na Śnieżce (12,5 m/s) i na Kasprowym Wierchu (6,5 m/s). Na Śnieżce 18 stycznia 2007 o godz. 21.00 zanotowano poryw wiatru o prędkości 60 m/s.
Znany nam wiatr halny (wiatr typu fenowego wystepujacego w Alpach), powstaje w czasie przesuwania się mas powietrza przez łańcuch górski, przynosi wzrost temperatury powietrza i spadek wilgotności, wywołuje nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego, przez co staje się bodźcem oddziałującym niekorzystnie na samopoczucie człowieka. Powoduje stan szczególnej pobudliwości psychicznej i fizycznej nawet u osób zwykle niewrażliwych na zmiany pogody. Spada koncentracja uwagi, wzrasta niechęć do wysiłku i rośnie skłonność do agresji.
A na koniec ciekawostka:
 Gdy wieje halny liczba interwencji policji wzrasta nawet pięćdziesięciokrotnie.
W szwajcarskim sądownictwie występowanie fenu uznawane jest nawet za okoliczność łagodzącą przy wydawaniu wyroków.