Wskaźniki laserowe – zagrożenie XXI wieku

Wskaźniki laserowe Poszczególne wskaźniki mogą emitować wiązki o różnej długości, zarówno widzialne jak i niewidzialne (podczerwone). Oba rodzaje mogą być niebezpieczne. Bardzo nieliczne nie mają znaczenia dla wzroku. Wiązki mogą być niebezpieczne w różnym stopniu. Duże znaczenie będzie miał np. czas wystawienia oka na jego działanie, czy kąt nachylenia wiązki. Nawet jeśli wiązka nie uszkodzi oka trwale, to może spowodować silny ból, chwilową utratę widzenia czy zaburzenie orientacji

Na całym świecie, coraz częściej urządzenia laserowe, są masowo używane przeciwko policji podczas zamieszek, demonstracji zgromadzeń. Zarysowują się dwie tendencje: liczba tych zjawisk rośnie i są one udziałem celowego, coraz lepiej zorganizowanego działania.

Poszczególne wskaźniki mogą emitować wiązki o różnej długości, zarówno widzialne jak i niewidzialne (podczerwone). Oba rodzaje mogą być niebezpieczne. Bardzo nieliczne nie mają znaczenia dla wzroku. Wiązki mogą być niebezpieczne w różnym stopniu. Duże znaczenie będzie miał np. czas wystawienia oka na jego działanie, czy kąt nachylenia wiązki. Nawet jeśli wiązka nie uszkodzi oka trwale, to może spowodować silny ból, chwilową utratę widzenia czy zaburzenie orientacji.

Technologia laserowa podąża błyskawicznie do przodu i wymaga stosowania wyrafinowanych, ale tym samym pragmatycznych rozwiązań. Ze względu na wszechobecność ataków laserowych wydaje się, że okulary przeciwlaserowe, jako środek ochronny, stanowią najbardziej efektywne i skuteczne rozwiązanie.

W obliczu niemal nieograniczonego dostępu do wskaźników laserowych dużej mocy oślepienie wiązką laserową to realne zagrożenie, z którym coraz częściej musza zmierzyć się służby mundurowe zarówno na ziemi jak i w powietrzu.


Zastosowanie militarne laserów

 • Lasery do pozycjonowania, dalmierze – urządzenia pomiarowe o zasięgu od 5 do 30 km, w które wyposażone są m.in. wojska lądowe, czołgi i helikoptery. 
 • Lasery skanujące  – skanowanie lądowiska helikoptera
 •  Oświetlacze – podniesienie poziomu luminancji otoczenia (np. w noktowizorach)
 • Lasery skanujące  – skanowanie lądowiska helikoptera
 • Lasery celownicze dalekiego zasięgu (karabinach snajperskich)
 • Symulatory laserowe –  symulowanie realnych warunków walki.
 • Laserowy system rażenia – pomiar odległości, naprowadzanie pocisku y na żądany obiekt
 • Broń laserowa) działa laserowe


Zagrożenia – oślepienie laserem

Na polu walki: przypadkowe oślepienia ze strony sprzymierzeńców lub celowe ze strony wroga podczas działań taktycznych lub podczas manewrów.

Poza polem walki: celowe oślepianie służb mundurowych podczas interwencji na demonstracjach, a także celowanie wiązką lasera w kokpity samolotów i śmigłowców i rozmyślne oślepianie pilotów i załogi ogólnie dostępnymi laserami ręcznych o dużej mocy


Zagrożenia laserowe

 • Wiązka światła lasera zawiera fale o długościach zarówno widzialnych jak i niewidzialnych dla ludzkiego oka. Poważne zagrożenie stanowią oba zakresy fal.
 • Zagrożeniem jest bezpośrednia wiązka laserowa oraz  przypadkowe odbicie promieniowania laserowego, np. z elementów optycznych lub innych części odblaskowych.
 • Wiązka NIR jest silną składową wiązki lasera, i stanowi niebezpieczne dla ludzkiego oka spektrum tego światła.
 • Skupiona wiązka światła skierowana bezpośrednio w oko może doprowadzić także do (światłoczuła warstwę oka)  uszkodzenia siatkówki (światłoczuła struktura oka)  poparzenia, skutkującego powstaniem blizny
 • Bez odpowiedniej ochrony oko może zostać uszkodzone – poczynając od drobnych ubytków wzroku po poważne uszkodzenia oka kończąc na całkowitej ślepocie
 • Inne zagrożenia wynikające z atakiem laserowym to:  zablokowanie lub zakłócenie pole widzenia, chwilowe oślepienie powodujące rozproszenie uwagi


Okulary z blokadą lasera – skuteczna ochrona przed oślepieniem laserem

Technologia laserowa podąża błyskawicznie do przodu i wymaga stosowania wyrafinowanych, ale tym samym pragmatycznych rozwiązań. Ze względu na wszechobecność ataków laserowych wydaje się, że okulary przeciwlaserowe, jako środek ochronny, stanowią najbardziej efektywne i skuteczne rozwiązanie.


Kluczowe cechy skutecznej ochrony przed wiązką laserową

 • Skuteczna ochrona wzroku przed wiązką promienia laserowego polega na pochłanianiu lub odbijaniu określonych fal emitowanych przez laser przy jednoczesnym przepuszczaniu innych długości fal
 • Kluczowym aspektem jest odpowiedni dobór soczewki ochronnej do długości fali emitowanej przez laser. W związku z monochromatycznością promieniowania laserowego filtry ochronne przeznaczone są do konkretnych typów laserów.
 • W obliczu realnego zagrożenia ataku laserowego krytycznym problemem dla służb mundurowych, zarówno wojska jak i policji, na lądzie jak i w powietrzu jest skuteczna ochrona oczu przed światłem lasera: skuteczne okulary ochronne dostępne jako element wyposażenia służb.


Ważne parametry przy doborze soczewek ochronnych przed wiązką laserową

 • Transmisja światła widzialnego VLT– ilość światła z otoczenia, które przepuszcza soczewka do oka, wartość parametru podana w procentach – im niższa tym ciemniejszy obraz otoczenia,
 • Im jaśniejsze otoczenie tym mniejsza wartość VLT.
 • Gęstość optyczna  OD –  ilość promieniowania, które jest tłumione przez soczewkę
 • Wartość D=0 oznacza, że  w danym miejscu nie występuje pochłanianie promieniowania
 • Wartość D= 1 tłumi promieniowanie laserowe 10raz (101)
 • Wartość D= 2 tłumi promieniowanie laserowe 100 raz (102)
 • Wartość D= 3 tłumi promieniowanie laserowe 1000 raz (103)
 • Wartość D= 6 tłumi promieniowanie laserowe milion razy
 • Dla użytkowników służb mundurowych rekomenduje się soczewki o wartości OD 4 i powyżej


Zależność między gęstością optyczną a transmisją wiązki

 • Wartość D=0 oznacza, że  w danym miejscu nie występuje pochłanianie wiązki,  całe padające światło zostaje przepuszczone. czyli i współczynnik transmisji jest równy 100%
 • Dla D=2 współczynnik transmisji to 1%,
 • Dla D=3 współczynnik transmisji to 0,1%
 • Filtr o gęstości optycznej O.D. = 6 tłumi promieniowanie laserowe milion razy, transmisja wynosi 0,0001%
 • Wyższa wartość OD = wyższa zawartość barwnika  = mniejsza przepuszczalność światła (ciemniejsze soczewki)
 • Ochrona przed wiązką laserową jest powiązana z przepuszczalnością światła. Wyższy poziom ochrony (wielozakresowość fal i wysoka wartość OD) wymaga ciemniejszych soczewek


Ochrona przeciwlaserowa Revision Military

Firma Revision oferuje różnorodne szkła LazrBloc, w celu zapewnienia ochrony przed różnymi, już istniejącymi, zagrożeniami jak również stara się wybiegać w przyszłość, nie ograniczając się do powszechnie używanych urządzeń. Szkła LazrBloc zapewniają ochronę oczu przed laserem w widmie widzialnym i niewidzialnym i są zaprojektowane tak, aby zapewnić ochronę dla wybranych długości fal. Szkła należy dobierać pod kątem najbardziej prawdopodobnych zagrożeń. Wykonywane są przy użyciu technologii barwników i są dostępne w wielu gęstościach optycznych w zależności od wymagań. Blokowanie wiązki lasera waha się od 90% do 99,9999%.

W ciągu ostatnich lat, firma Revision Military, sprzedała setki tysięcy szkieł laserowych i okularów ochronnych na całym świecie. Revision stale pracuje nad nowymi rozwiązaniami dla wojska, policji czy lotnictwa, również cywilnego, pod kątem pojawiających się zagrożeń i rosnących potrzeb użytkowników.


Soczewki LazrBloc® przepuszczalność światła

Revision Military koncentrując się na zagrożeniu ataku laserowego proponuje kilka typów soczewek LazrBloc®.  LazrBloc® to szkła balistyczne z blokadą wiązki lasera.

Soczewki LazrBloc blokując światło laserowe pozostawiają jednocześnie dobrą widoczność całego spektrum światła widzialnego (VLT), zapewniają doskonałą widoczność kolorów, stanowią ochronę przed uszkodzeniem oka, zaburzeniem pola widzenia i utratą orientacji.

Poszczególne szkła należy dobierać pod kątem najbardziej prawdopodobnych zagrożeń. 


Technologia produkcji soczewek antylaserowych

W odróżnieniu od innych producentów, którzy koncentrują się głównie na wykorzystywaniu  soczewek ze specjalną powłoką lub z filtrami absorpcyjnymi Revision stosuje autorskie, innowacyjne, opatentowane rozwiązanie – pigment blokujący wiązkę  laserową jest wtryskiwany w polimer w procesie produkcji soczewek, barwnik pochłania światło lasera nie dopuszczając aby wiązka laserowa dostała się do oka.

Barwnik, który zatrzymuje promieniowanie laserowe opracowano na podstawie zaawansowanego modelowania matematycznego. Barwnik absorbujący promieniowanie laserowe jest rozwiązaniem skuteczniejszym od powłoki antylaserowej na powierzchni soczewki, która może ulec starciu lub porysowaniu, stopień ochrony przeciwlaserowej obniża się lub całkowicie zanika, a nawet najmniejsza rysa może przepuścić światło laserowe, które może oślepić pilota.


Blokowanie wiązki lasera

W zależności od zastosowanych szkieł LazrBloc, blokowanie wiązki lasera zawiera się w przedziale od 90% do 99,9999%. i 99% promieniowania podczerwonego NIR (Near-Infrared), niewidocznego gołym okiem.

Ochrona oczu przed „olśnieniem” światłem laserowym redukuje jasność światła do „znośnego” poziomu komfortu, LazrBloc przepuszcza światło w ilości bezpiecznej dla wzroku i umożliwiającej odczyt wskaźników, jak również pozwalające zlokalizować źródło emisji lasera (np. celownik) co jest istotne w misjach wojskowych i  w sytuacjach krytycznych.


NAJWAŻNIEJSZE CECHY SOCZEWEK ANTYLASEROWYCH LAZRBLOC


UKIERUNKOWANA OCHRONA PRZECIWLASEROWA

Asortyment soczewek LazrBloc obejmuje sześć szkieł do wyboru, które blokują dominujące wiązki lasera w paśmie widzialnym jak promieniowanie podczerwonego NIR (Near-Infrared) tak, aby zapewnić ochronę dla poszczególnych długości fal.


OPTYMALNA PRZEPUSZCZALNOŚĆ ŚWIATŁA I ROZPOZNAWANIE KOLORÓW

Precyzyjnie zdefiniowanie parametry soczewek zapewniają najwyższy poziom transmisji światła zarówno w warunkach dziennych (odwzorowanie barw)  jak i w warunkach nocnych / słabego oświetlenia oraz doskonałe odwzorowania  barw, zapewniając pełną świadomość sytuacyjną eliminując rozproszenie w krytycznych operacjach bojowych.


WYMIENNE SZKŁA

 • Wymienne szkła, odporne na odkształcenia wykonane z praktycznie niezniszczalnego poliwęglanu klasy optycznej
 • Prosta i szybka wymiana szkie
  dopasowanie do zmieniającego się oświetlenia   i warunków atmosferycznych
 • Skuteczna ochrona przed szkodliwym promieniowaniem
  soczewki blokują w 100% promienie UV-A i UV-B i UV-C


OCHRONA BALISTYCZNA

Skuteczna ochrona balistyczna wzroku Parametry balistyczne przewyższają Rygorystyczne wymagania balistyczne norm wojskowych
|

DOSKONAŁA OPTYKA

Niezniekształcony obraz i idealną przejrzystość, niezakłócone pole widzenia


WYTRZYMAŁOŚĆ I TRWAŁOŚĆ

Soczewki odporne na zniszczenie i odkształcenia zapewniają długotrwałą ochronę wzroku w każdym środowisku


POWŁOKA ANTI-FOG Revision OcuMax™ Plus

 • najlepsza powłoka  przeciwdziałająca parowaniu wizjera, zapewniając idealną widoczność
 • chroni wizjer przed zarysowaniem,
 • zapewnia odporność na działanie substancji chemicznych (w tym DEET)
 • pozostawia soczewki niezaparowane przez ponad 100 sekund, co jest 10-krotnie lepszym wynikiem uzyskanym w testach EN166 od innych testowanych marek


DOSTĘPNOŚĆ DLA RÓŻNYCH MODELI OKULARÓW I GOGLI REVISION

Soczewki LazrBloc® są produkowane do każdego modelu z asortymentu okularów Revision

Inne posty z tej kategorii

15 listopada 2021

Ataki laserowe, dlaczego „snajperzy laserowi” używają zielonych wskaźników, jak wybrać okulary ochronne antylaserowe

Pokaz narzędzi breachingowych

Wiązka laserowa zagrożeniem dla pilotów

Ataki laserowe - zagrożenie XXI wieku

Adres

Ha3o

Lotnicza 9

04-192 Warszawa

  Załącz plik

  Wyślij

  mail_outline