Jak wybrać odpowiednią bieliznę na zimę? Czy bielizna termoaktywna będzie inna niż na lato? Wybór odpowiedniej bielizny funkcyjnej na narty, survivalową wyprawę lub na ćwiczenia terenowe może się różnić od bielizny na spokojny spacer lub na ryby.

Skąd nazwa? BIELIZNA i TERMOAKTYWNA?
Nazwa bielizna pochodzi od zakładanych na gołe ciało białych ubrań.
Nazwa pozostała, choć kolor można dobrać dowolny, nadal jest to pierwsza warstwa odzieży przy ciele. Jednak  wymagania stawiane tej części garderoby są już dość wygórowane. I gdy chcemy czegoś więcej – to często mówimy o bieliźnie termicznej lub termoaktywnej. Chociaż zdarza się zamiennie używać tych dwóch nazw, to każda z nich oznacza inny rodzaj bielizny.


Bielizna termoaktywna – co to jest?

Na wstępie wyjaśnijmy różnicę pomiędzy bielizną termiczną a bielizną termoaktywną.
Bielizna termiczna to bielizna, która ma grzać, izolować od zimna, nie dać nam zmarznąć. Czyli zasadniczo ma być grubsza / cieplejsza od zwykłej bielizny. W „spoczynku” naprawdę skutecznie chroni przed chłodem. Alejuż podczas aktywności, kiedy zwiększa się wydzielanie potu, bielizna ta wchłania wilgoć, słabo schnie i pozostaje wilgotna. A wtedy szybko można odczuć niemiłe doznanie „mokrych pleców”, co zimą jest nie tylko kwestią sporego dyskomfortu. Wilgotna skóra wyziębia się 20 razy szybciej niż sucha skóra, więc bielizna termiczna nie spełni swojego zadania podczas intensywnego wysiłku, a zwłaszcza w chwilę później – podczas odpoczynku.
Bielizna termoaktywna:
Bielizna termoaktywna nie musi być uszyta z ciepłego materiału. Ma ona zapewniać komfortową temperaturę ciała zarówno w trakcie wysiłku jak i po zakończeniu aktywności. Oznacza to, że musi skutecznie zbierać pot z powierzchni skóry, który podczas wysiłku jest produkowany przez organizm, aby zapobiec przegrzaniu.
Do każdej aktywności, nie tylko zimowej poleca się bieliznę termoaktywną, zwaną czasem bielizną funkcyjną.
Odzież termiczna to ubrania raczej grubsze, często gęsto tkane. Są one zazwyczaj wyprodukowane z naturalnej wełny lub bawełny, dobrze izolują przed utratą ciepła, ale też utrzymują „w sobie” spory poziom wilgoci przez dłuższy czas.


Bielizna termoaktywna – jak działa?

Główną funkcją bielizny termoaktywnej jest skuteczne odprowadzanie potu z powierzchni skóry, aby skóra była sucha. Tu przypomnimy tylko, że skóra chłodzi się w momencie parowania potu. Jeśli wilgoć ze skóry zostaje odebrana przez tkaninę, to ciało nie tylko nie wyziębia się, ale utrzymuje warstwę ciepłego powietrza wyprodukowanego przez organizm.

Zatem bielizna termoaktywna sama z siebie nie grzeje, a jedynie (a może aż)  utrzymuje ciepło wytwarzane przez ludzki organizm. Odprowadza wilgoć i izoluje przed przedostaniem się z zewnątrz chłodnego powietrza. W grupie bielizny termoaktywnej znajdziemy zarówno  t-shirty z krótkim rękawem lub bluzy z długim rękawem, a także kalesony, bokserki – grubsze lub cieńsze na każdą porę roku.

Podsumujmy: głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest odprowadzenie wilgoci, a nie – jak niektórzy uważają – izolacja termiczna.


Jak prawidłowo dobrać odpowiedni rozmiar?

Trzeba też pamiętać, że aby bielizna termoaktywna skutecznie spełniała swoje zadanie musi dobrze przylegać do ciała. Wtedy zbiera pot ze skóry i transportuje go dalej, utrzymując komfort termiczny ciała. Zatem nie może być zbyt luźna, ale też nie nadmiernie obcisła. Należy o tym pamiętać i zawsze dobierać odpowiedni rozmiar według tabel rozmiarowych producenta.


Na co zwrócić uwagę?

Dobierając bieliznę funkcyjną należy pamiętać o warunkach pogodowych (a więc inaczej dobieramy bieliznę zimą a inaczej latem). Bierzemy też pod uwagę rodzaj aktywności fizycznej i warstwy wierzchnie odzieży zakładanej na bieliznę.

Po pierwsze zwróćmy uwagę na tkaninę, z której jest wyprodukowana bielizna. Bielizna termoaktywna nie musi być wcale gruba. Zazwyczaj wyprodukowana z dzianin syntetycznych (poliamidów, polipropylenów). Częstym dodatkiem jest wełna merynosów lub jony srebra.

Poniżej przedstawiamy właściwości materiałów używanych w bieliźnie termoaktywnej:

  • Poliamid – włókna grubsze, dobrze chronią przed wychłodzeniem, szybko odprowadzają wilgoć.
  • Polipropylen – włókno o parametrach grzejących lepszych od wełny, dużo lżejsze od swojej „naturalnej” znajomej, w dodatku hamuje rozwój grzybów i bakterii.
  • Jony srebra – srebra nitka często wplatana w tkaninę – nie łapie brzydkich zapachów potu.
  • Wełna merino – trzyma pot dala od ciała, dobrze izoluje przed wychłodzeniem, “grzeje”, nawet wtedy gdy jest wilgotna, ma właściwości antybakteryjne, nie nasiąka nieprzyjemnym zapachem.
  • W bieliźnie termoaktywnej znajdują też zastosowanie włókna z pędów bambusa, które działają chłodząco. Stanowczo nie polecamy tego typu bielizny na zimowe warunki …

Podsumowując: głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest odprowadzenie wilgoci, a nie – jak niektórzy uważają – izolacja termiczna.
Szybkość odprowadzania potu od skóry może wynosić jedynie kilka sekund. W praktyce oznacza, że nosząc taką bieliznę skóra w ogóle nie pozostaje wilgotna, więc nie traci ciepła w procesie odparowywania.


Jaka jest najlepsza bielizna termoaktywna?

Dostępna na rynku bielizna termoaktywna często różni się jakością. Jeśli zależy nam na tym, aby bielizna „działała” to trzeba wybierać  ją stosownie do potrzeb. Najlepsza bielizna to taka, która jest najlepiej dobrana do naszych potrzeb. A więc warto znać asortyment dostępny na rynku.

Przykłady bardzo zróżnicowanej bielizny termoaktywnej są dostępne w serwisie SprzętSpecjalny.

W grupie bielizny termoaktywnej znajdziemy t-shirty z krótkim lub bluzy z długim rękawem. Są też kalesony, bokserki. Odzież termoaktywna może być grubsza lub cieńsza – na każdą porę roku.

Tu zwróćmy uwagę, że szykując się na aktywność w niskich temperaturach możemy założyć dwie warstwy bielizny. Pierwsza warstwa jest cieńsza, dobrze przylegająca do ciała. Druga warstwa jest zazwyczaj grubszą bluzą z długim rękawem, lub cieplejszymi kalesonami. Ta warstwa pozwala utrzymać ciepło. Sa tkaniny, które swoją strukturą kumulują ciepło wyprodukowane przez organizm. Przykładową szachownicową strukturę znajdziemy w bluzie Vermont.

W tej grupie spotkamy nawet bieliznę wykonaną z siateczki Może ku zdziwieniu niektórych jest to w pełni profesjonalna bielizna…. Buduje warstwę termoizolacyjną, zatrzymując w oczkach tkaniny ciepło wytworzone przez ciało, odprowadzając jednocześnie jego nadmiar. Jest to warunek utrzymania komfortowej temperatury, niezależnie od rodzaju aktywności i warunków zewnętrznych. Dlatego bielizna „siateczkowa” jest odpowiednia jest zarówno na zimę, jak i na cieplejsze pory roku. Odprowadzając pot z powierzchni ciała w niskich temperaturach chroni przed wyziębieniem, zaś w wyższych temperaturach pełni rolę chłodzącą, nie dopuszczając do przegrzania organizmu.


Ile kosztuje bielizna termoaktywna?

Cena bielizny termoaktywnej waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od marki lub producenta luba nawet przeznaczenia. Wiąże się to z różnymi potrzebami lub wymaganiami użytkowników.
Inaczej kształtuje się cena bielizny do zastosowań uniwersalnych w umiarkowanych zakresach temperatur, a inaczej cena wysoce specjalistycznej bielizny do profesjonalnych zastosowań przez wymagających użytkowników w ciężkich warunkach pogodowych.
Cena wiąże się z użyciem różnych rodzajów włókien (tkanin) w zależności od przeznaczenia bielizny. Zatem dobierając bieliznę należy zastanowić się nie tylko nad budżetem ale też nad zastosowaniem bielizny, tak aby odpowiednio dobrać stosunek jakości do ceny.

Inne posty z tej kategorii

17 stycznia 2022

Hełmy Batlskin Caiman® dla kanadyjskich sił zbrojnych

Wkładki korekcyjne do okularów i gogli balistycznych, czy można zakładać okulary korekcyjne pod gogle balistyczne?

Antylaserowe okulary dla pilotów

Ataki laserowe, dlaczego „snajperzy laserowi” używają zielonych wskaźników, jak wybrać okulary ochronne antylaserowe

Adres

Ha3o

Lotnicza 9

04-192 Warszawa

    Załącz plik

    Wyślij

    mail_outline