Jak wskazuje długoterminowa prognoza szykują się ciepłe wakacje. Warto przygotować się do wysokich temperatur, bo wiadomo: o przegrzanie lub udar cieplny nietrudno. Wiadomo też, że: zamiast walczyć ze skutkami przegrzania warto postarać się, aby do niego nie dopuścić. 

Na początek trochę teorii i garść wiedzy na temat fizjologii człowieka funkcjonującego w wysokich temperaturach. Intensywna praca czy aktywność fizyczna w upalne dni to wysiłek dla organizmu, który może prowadzić do stresu cieplnego, choć nieprzyjemne są także mniej spektakularne objawy: począwszy od zmęczenia, spadku wydajności, czy zawrotów głowy po zaburzenia koncentracji, aż po utratę przytomności.

Zazwyczaj przed przegrzaniem organizmu chroni nas w miarę sprawnie działający system termoregulacji. Naturalne mechanizmy to m.in zwiększenie szybkości przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i obfite wydzielanie potu na powierzchni skóry.

Jak widać w procesie termoregulacji, czyli w utrzymaniu temperatury wewnętrznej na stałym poziomie to właśnie skóra pełni bardzo ważną funkcję.

Powierzchnia skóry dorosłego człowieka wynosi przeciętnie 1,5-2m2 , przy czym na 1cm2 skóry przypada ok. 2 receptory ciepła. Receptory te odgrywają ważną rolę w regulacji utrzymania stałej temperatury wnętrza ciała, potrzebnej do przebiegu prawidłowych funkcji tkanek, narządów i przemiany materii. Są to tkz. ciałka Rufiniego reagujące w zakresie temperatur od 35°C do ± 43°C .

Receptory te przekazują do ośrodka termoregulacji w przysadce mózgowej informacje o podwyższeniu temperatury zewnętrznej. Ośrodek ten z kolei aktywizuje proces oddawania ciepła, aby nie dopuścić do podwyższenia wewnętrznej temperatury.

Jak?

Nadmiar ciepła oddajemy przez skórę przez parowanie potu, czyli pocąc się chłodzimy nasz organizm. Chłodzenie organizmu jest wspomagane przez przewodzenie, czyli styczność z chłodniejszym środowiskiem. Tak pozbywamy się przez skórę ok. 3% nadmiarowego ciepła.

Krew przepływająca w naczyniach krwionośnych skóry jest „schładzana” w miejscach blisko powierzchni skóry i rozprowadzona do nagrzanych partii ciała. W momencie, kiedy wszystkie wymienione procesy termoregulacyjne nie są w stanie nadążyć z chłodzeniem organizmu następuje przegrzanie. Do takiej sytuacji może dojść, w warunkach znacznie podwyższonej temperatury, a zwłaszcza w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Do grupy osób najbardziej narażonych na wystąpienie wyczerpania cieplnego należą m.in żołnierze i sportowcy, pracownicy wykonujący prace fizyczne w uniformach np. w obecnych warunkach pracownicy służb medycznych w walce z koronawirusem. 

Wzrost temperatury wewnętrznej tylko o 2°C zakłóca podstawowe procesy metaboliczne i upośledza funkcjonowanie poszczególnych komórek i narządów. Wzrost temperatury ciała powyżej 3°C powoduje upośledzenie funkcji fizycznych i psychicznych, a dalsze odchylenie od normy może być przyczyną poważnych zaburzeń zdrowotnych. Najbardziej wrażliwym na wysoką temperaturę organem jest mózg, jednak w upałach istnieje realne ryzyko przegrzania całego organizmu. Nie każde przegrzanie jest udarem: udar słoneczny – przegrzanie mózgu, zaburzenie krążenia i niedotlenienie z powodu bezpośredniego działania promieni słonecznych na czaszkę, udar cieplny – przegrzanie całego organizmu z zaburzeniami krążenia krwi i jego niedotlenienia,.

Dlatego powtórzmy: Najlepszym sposobem walki z przegrzaniem jest niedopuszczenie do niego. 

W upalne dni:
– spożywaj płyny, niesłodzone najlepiej wodę mineralną : 1,5-2l ,
– pamiętaj o lekkiej diecie
– załóż przewiewne ubranie,
– włóż nakrycie
– schładzaj ciało – wspomagaj naturalną termoregulację: – chłodny okład na głowę, kark, nadgarstki, lub nawet cały obszar tułowia czyli na te partie ciała, których schłodzenie ma wpływ na ochłodzenie całego organizmu.

Polecamy skorzystać z odzieży chłodzącej, której działanie oparte jest na mechanizmach, które wykorzystuje skóra, czyli na chłodzeniu w momencie parowania.

Odzież chłodząca sprawdza się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zapewnienia nawet kilkugodzinnego chłodzenia organizmu, podczas pracy lub aktywności fizycznej.

W naszym sklepie ha3o dostępne są na przykład
–  czapki chłodzące  – nie tylko chronią głowę przed słońcem, ale dzięki funkcji chłodzącej – przed przegrzaniem,
–  opaski chłodzące na nadgarstki i na kark – chłodzą newralgiczne punkty, w których naczynia krwionośne umieszczone są tuż pod skórą, dzięki czemu ochłodzona krew przepływając przez różne partie organizmu ma wpływ na ich chłodzenie
– kamizelki chłodzące zakładane na odzież
– koszulki chłodzące zakładane na gołe ciało
Odzież chłodząca wykonana jest z materiałów, które po zwilżeniu stopniowo oddają wilgoć (nawet przez 8 godzin) – i w momencie parowania chłodzą skórę,
Na koniec wymieńmy jeszcze kilka korzyści ze stosowania odzieży chłodzącej:
• Niższa temperatura skóry
• Wolniejszy rytm serca
• Komfort temperaturowy
• Lepsza koncentracja
• Szybsza regeneracja
• Zwiększona energia
Są to niezaprzeczalne zalety, które nie tylko zwiększają komfort życia i pracy w upałach, ale też chronią przed skutkami przegrzania organizmu.

Inne posty z tej kategorii

4 listopada 2020

Hełmy Batlskin Caiman® dla kanadyjskich sił zbrojnych

Wkładki korekcyjne do okularów i gogli balistycznych, czy można zakładać okulary korekcyjne pod gogle balistyczne?

Antylaserowe okulary dla pilotów

Bielizna termoaktywna - jak działa, co daje i jak ją wybrać? – poradnik

Adres

Ha3o

Lotnicza 9

04-192 Warszawa

    Załącz plik

    Wyślij

    mail_outline