Zazwyczaj przed przegrzaniem organizmu chroni nas w miarę sprawnie działający system termoregulacji. Naturalne mechanizmy to m.in zwiększenie szybkości przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i obfite wydzielanie potu na powierzchni skóry.

Jak wskazuje długoterminowa prognoza szykują się ciepłe wakacje. Warto przygotować się do wysokich temperatur, bo wiadomo: o przegrzanie lub udar cieplny nietrudno. Wiadomo też, że: zamiast walczyć ze skutkami przegrzania warto postarać się, aby do niego nie dopuścić.

Na początek trochę teorii i garść wiedzy na temat fizjologii człowieka funkcjonującego w wysokich temperaturach. Intensywna praca czy aktywność fizyczna w upalne dni to wysiłek dla organizmu, który może prowadzić do stresu cieplnego, choć nieprzyjemne są także mniej spektakularne objawy: począwszy od zmęczenia, spadku wydajności, czy zawrotów głowy po zaburzenia koncentracji, aż po utratę przytomności.

Jak widać w procesie termoregulacji, czyli w utrzymaniu temperatury wewnętrznej na stałym poziomie to właśnie skóra pełni bardzo ważną funkcję.

Powierzchnia skóry dorosłego człowieka wynosi przeciętnie 1,5-2m2 , przy czym na 1cm2 skóry przypada ok. 2 receptory ciepła. Receptory te odgrywają ważną rolę w regulacji utrzymania stałej temperatury wnętrza ciała, potrzebnej do przebiegu prawidłowych funkcji tkanek, narządów i przemiany materii. Są to tkz. ciałka Rufiniego reagujące w zakresie temperatur od 35°C do ± 43°C .

Receptory te przekazują do ośrodka termoregulacji w przysadce mózgowej informacje o podwyższeniu temperatury zewnętrznej. Ośrodek ten z kolei aktywizuje proces oddawania ciepła, aby nie dopuścić do podwyższenia wewnętrznej temperatury.

Jak?

Nadmiar ciepła oddajemy przez skórę przez parowanie potu, czyli pocąc się chłodzimy nasz organizm. Chłodzenie organizmu jest wspomagane przez przewodzenie, czyli styczność z chłodniejszym środowiskiem. Tak pozbywamy się przez skórę ok. 3% nadmiarowego ciepła.

Krew przepływająca w naczyniach krwionośnych skóry jest „schładzana” w miejscach blisko powierzchni skóry i rozprowadzona do nagrzanych partii ciała.W momencie, kiedy wszystkie wymienione procesy termoregulacyjne nie są w stanie nadążyć z chłodzeniem organizmu następuje przegrzanie. Do takiej sytuacji może dojść, w warunkach znacznie podwyższonej temperatury, a zwłaszcza w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Inne posty z tej kategorii

7 lipca 2020

Hełmy Batlskin Caiman® dla kanadyjskich sił zbrojnych

Wkładki korekcyjne do okularów i gogli balistycznych, czy można zakładać okulary korekcyjne pod gogle balistyczne?

Antylaserowe okulary dla pilotów

Bielizna termoaktywna - jak działa, co daje i jak ją wybrać? – poradnik

Adres

Ha3o

Lotnicza 9

04-192 Warszawa

    Załącz plik

    Wyślij

    mail_outline