Okulary balistyczne dla osób z wadą wzroku

Precyzyjne widzenie jest dla każdego strzelca jednym z kluczowych elementów skutecznego działania i dokładnego wykonywania zadań. Zarówno na polu bitwy, w operacjach militarnych, na strzelnicy, w rozgrywkach airsoftowych od celności operatora zależy nie tylko wygrana, ale też bezpieczeństwo lub nawet życie ludzkie. Niestety współcześnie wielką bolączką, z którą mierzy się społeczeństwo są wady wzroku uniemożliwiające precyzyjne i ostre widzenie bez okularów korekcyjnych. Polacy widzą coraz gorzej. Badania GUS wskazują, że blisko połowa Polaków (42%) w wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku. A czas pandemii dodatkowo pogorszył statystyki.
Wada wzroku może być przeciwskazaniem do pracy w wielu zawodach, zwłaszcza w służbach mundurowych. Wśród wad wzroku i chorób oczu ograniczających lub uniemożliwiających podjęcie służby wymienia się zaburzenia ostrości wzroku.


Czy żołnierz może nosić okulary?

Tak, ale pod warunkiem, że jego wada wzroku nie będzie duża. (Najczęściej do wojska przyjmowani są kandydaci, którzy nie mają więcej niż +/- 3 dioptrie i/lub astygmatyzm). Wymagania mogą być jednak wyższe w zależności od konkretnej formacji. Na przykład osoby z nawet mniejszą wadą wzroku mogą nie zostać przyjęte do służby w jednostkach specjalnych, desantowo-szturmowych. Na pewno osoby z wadą wzroku nie mogą zostać snajperami czy komandosami.


Czy policjant może nosić okulary lub soczewki kontaktowe?

Tak, ale dopuszczalna wada wzroku w policji wynosi ±4 dioptrie sferyczne (krótkowzroczność i nadwzroczność) i 2 dioptrie cylindryczne (astygmatyzm). Korekcja za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych musi przy tym wyrównywać ostrość wzroku do 0,9-1,0 dla obu oczu.


Balistyczne okulary ochronne są niezbędnym elementem wyposażenia strzelca

Oczy to jedne z najdelikatniejszych części naszego organizmu, a jednocześnie najważniejszy ze zmysłów. Oczy odpowiadają za 80 %. informacji odbieranych przez nasz mózg. Rozmazany obraz przekreśla wszystkie aktywności wymagające celności i precyzji. Wada wzroku, o której na co dzień można prawie zapomnieć nosząc okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, może okazać się bardzo kłopotliwa w sytuacjach krytycznych zagrożenia wzroku. Do nich niewątpliwie należą wszelkie sytuacje z użyciem broni: na strzelnicy, na manewrach, na poligonie, w operacjach militarnych, czy rozgrywkach airsoftowych.
Kiedy wzrok, czyli najważniejszy ze zmysłów jest zagrożony w takich momentach, okulary korekcyjne nie zapewnią skutecznej ochrony. Wtedy najlepszym zabezpieczeniem są okulary balistyczne lub gogle balistyczne. Okulary balistyczne należą do podstawowego wyposażenia każdego strzelca. Są to rozwiązania uniwersalne, wykonane ze specjalnych materiałów odpornych na silne uderzenie z dużą prędkością jak a przykład odłamek. Profesjonalne balistyczne szkła poliwęglanowe są wytrzymałe i odporne na zniszczenia mechaniczne i odkształcenia. Zapewniają ochronę oka, wyraźny obraz bez deformacji, a także ochronę przed promieniami UV. Złą wiadomością dla okularników jest fakt, że okulary balistyczne same w sobie nie zapewnią korekcji, czyli wyostrzenia widzenia dla osób z wadą wzroku. A okulary korekcyjne nie są ochroną balistyczną.


Metody zintegrowania balistycznej ochrony oczu z korekcją wady wzroku

Na forach strzeleckich i taktycznych często pojawiają się wątki dotyczące różnych możliwych sposobów integracji ochrony balistycznej z korekcją wzroku. Porady w tym temacie można podzielić na 5 kategorii:


1. Soczewki kontakowe + szkła balistyczne

Najprostsze i popularne rozwiązanie to założenie szkieł kontaktowych, które korygują wzrok i używanie profesjonalnych okularów balistycznych. Rozwiązanie wydaje się być idealne. W określonych warunkach, czyli w ograniczonym czasie, w środowisku z dostępem do wody i możliwością umycia rąk. Dodatkowo ekwipunek w takim przypadku powinien zawierać płyn i pojemniczek do przechowywania soczewek oraz krople nawilżające.
Zasadniczą wadą tego rozwiązania jest brak możliwości jego zastosowania w trudniejszych warunkach. Mówimy tu o wielogodzinnych operacjach, w terenie, bez odpowiednich warunków higienicznych. Bez możliwości wymiany soczewek lub nawilżenia oczu, soczewki mogą wysychać, powodując podrażnienie i ból oczu oraz nieostre widzenie.
Są osoby, które nie mogą korzystać z takiego rozwiązania ze względu na przeciwskazania medyczne.
Osoby  skazane na okulary decydują się na  alternatywne rozwiązania, chyba najpopularniejszym pomysłem w sieci są „sprawdzone propozycje gogli mieszczących pod spodem okulary”. Oto jak takie pomysły wyglądają:


2. Okulary korekcyjne + gogle BHP

Chyba jednym z najgorszych pomysłów jest zakładanie przemysłowych gogli ochronnych na okulary korekcyjne. Gogle przemysłowe charakteryzują się wizjerem, pod który okulary zmieszczą się dość swobodnie. Gogle przemysłowe są odporne na uszkodzenia mechaniczn,. Nie spełniają one wymagań wojskowych dotyczących odporności balistycznej, trafienie odłamkiem może skończyć się przebiciem przez gogle, zbiciem okularów korekcyjnych i w efekcie uszkodzeniem oka okruchami szkieł okularów.


3. Okulary korekcyjne + gogle balistyczne

Inna idea to wybór odpowiednich gogli balistycznych, pod które zmieszczą się okulary. Zazwyczaj gogle balistyczne nie zapewnią wystarczającej przestrzeni w środku, oprawki będą opierać się o wizjer, mogą też ograniczać pole widzenia. Może pojawić się dyskomfort w okolicach uszu wynikający z ucisku ramki gogli na uszy, z zausznikami okularów.  Ponadto gogle balistyczne w związku z ograniczonym przepływem powietrza może pojawić się  problem  parowania wizjera i okularów, co ma bezpośrednie przełożenie na ograniczenie świadomości sytuacyjnej i zagrożenie życia.


4. Okulary korekcyjne + okulary balistyczne

Dopasowanie okularów tradycyjnych do okularów balistycznych jest szczególnie trudne. Kształt oprawek i wielkość okularów korekcyjnych nie jest kompatybilny z rozmiarem wizjera okularów balistycznych. Okulary balistyczne muszą z założenia ściśle przylegać do twarzy, aby nie przepuścić groźnego odłamka do oka. Jeśli pod spodem będzie dodatkowy element to pojawią się szczeliny, które zwiększą ryzyko uszkodzenia wzroku. Pojawia się też problem dyskomfortu podwójnych zauszników. Nie jest to rozwiązanie ani optymalne, ani  piękne, ani wygodne, ani bezpiecznie.


5. Szkła korekcyjne w oprawce (wkładce) mocowanej do okularów lub gogli balistycznych

Podczas strzelania najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz komfortu może zapewnić zastosowanie profesjonalnych rozwiązań stworzonych przez producentów okularów balistycznych. I jest to najlepsza alternatywa dla okularników. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wkładka nie obniża zabezpieczenia balistycznego oka, nie obniża też komfortu użytkowania okularów. Wkładka jest lekka, soczewki dopasowane do wady wzroku korygują obraz, pozwalają widzieć ostro, a jednocześnie są osłaniane przez wizjer balistyczny.
Proponujemy przyjrzeć się bliżej wkładce Rx Carrier na okulary korekcyjne firmy Revision Military.


System Rx Carrier to oprawka na soczewki korekcyjne do okularów i gogli dedykowana do systemów ochrony wzroku Revision

Oprawka jest mocna i wytrzymała, nie ogranicza pola widzenia, a jej kolor nie rozprasza wzroku. Cechy charakterystyczne wkładki na szkła korekcyjne Rx Carrier

  • GOTOWA KONSTRUKCJA DO MOCOWANIA SZKIEŁ KOREKCYJNYCH:
    Indywidualnie dobrane soczewki korekcyjne optyk umieszcza w oprawce. Rekomenduje się wytrzymałe soczewki korekcyjne poliwęglanowe lub z innego wytrzymałego tworzywa wysokiej jakości. Maksymalna moc szkieł korekcyjnych: ±11 dioptrii.
  • PRAKTYCZNE MOCOWANIE DO OKULARÓW I GOGLI BALISTYCZNYCH
    Soczewka korekcyjna mocowana jest „na wcisk” i ustawiana określonym – optymalnym położeniu
  • UNIWERSALNOŚĆ
    Jeden standardowy rozmiar pasuje do okularów Sawfly, Sawfly R3 i StingerHawk oraz gogli Desert Locust, Asian Locust, Wolfspider i SnowHawk
  • POLE WIDZENIA
    Oprawka nie ogranicza pola widzenia, a kolor oprawka nie rozprasza wzroku.


Okulary korekcyjne, które są używane na co dzień, rozwiązują problem w normalnych warunkach. Nie należy ich nosić pod okularami lub goglami balistycznymi.


Wkładka RX Carrier to wygodne profesjonalne rozwiązanie dla okularników. Wkładka służy do mocowania szkieł korekcyjnych zapewniających precyzyjne widzenie, które jest dla strzelca jest jednym z kluczowych elementów skutecznego działania i dokładnego wykonywania zadań.

Inne posty z tej kategorii

19 marca 2022

Hełmy Batlskin Caiman® dla kanadyjskich sił zbrojnych

Antylaserowe okulary dla pilotów

Bielizna termoaktywna - jak działa, co daje i jak ją wybrać? – poradnik

Ataki laserowe, dlaczego „snajperzy laserowi” używają zielonych wskaźników, jak wybrać okulary ochronne antylaserowe

Adres

Ha3o

Lotnicza 9

04-192 Warszawa

    Załącz plik

    Wyślij

    mail_outline